آغاز مرمت و ساماندهی فضای پیرامون مسجد تاریخی بابا عبدالله نائین

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نائین عنوان کرد:
آغاز مرمت و ساماندهی فضای پیرامون مسجد تاریخی بابا عبدالله نائین
محمود مدنیان رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نائین از آغاز مرمت و ساماندهی فضای پیرامون مسجد تاریخی بابا عبدالله این شهرستان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 19 تیرماه، محمود مدنیان رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان نائین با اعلام این خبر افزود: مهمترین بخش مسجد بابا عبدالله، گنبد تاریخی آن که به عنوان گنبد مقبره ای بوده نیاز به استحکام بخشی داشته و در این خصوص و با اختصاص مبلغ یک ملیارد ریال از اعتبارات ملی، عملیات بازسازی، مرمت و استحکام بخشی محوطه و ساختمان پیرامونی بنا که در معرض تخریب شدید بود آغاز شد. 
مدنیان خاطر نشان کرد: این قسمت از بنا توسط مالک و خیرین و با پی گیریها انجام شده توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان نائین به منظور مرمت و بازسازی در اختیار این اداره قرار گرفت.
رئیس میراث فرهنگی شهرستان نائین تاکید کرد: این بخش از بنا به عنوان پشتبند و نگهدارنده گنبد و مسجد عملکرده و با توجه به فرسایش و تخریب آن، عملیات بازسازی مرمت و مقاوم سازی آن از بخشهای پایینی بنا به سمت بخشهای فوقانی در حال اجرا می باشد.
او تصریح کرد: شرح عملیات مرمتی شامل: بازسازی دیوارها و طاقهای فروریخته،پی بندیها، شیب بندی، ایزوله بامها و در نهایت نماسازیها می باشد.
مسجدتاریخی بابا عبدلله از مهمترین بناهای تاریخی شهر نائین و متعلق به قرن هفتم هجری، به شماره۲۰۴ و در سال 1313 و جزء اولین بناهای تاریخی ایران به ثبت ملی رسیده است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/19 10:46