برگزاری رویداد فرهنگی "شالورا جاری" در شهر چرمهین از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان

مدیر میراث فرهنگی شهرستان لنجان عنوان کرد:
برگزاری رویداد فرهنگی "شالورا جاری" در شهر چرمهین از توابع شهرستان لنجان در استان اصفهان
احمد فتحی مدیر میراث فرهنگی لنجان از برگزاری رویداد فرهنگی "شالورا جاری" در شهرچرمهین از توابع لنجان در استان اصفهان، از تاریخ 23 خرداد به مدت دو روز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 22 خرداد ماه، احمد فتحی مدیر میراث فرهنگی شهرستان لنجان با اعلام این خبر گفت: هر ساله هم‌ زمان با آغاز دوره گرما پس از گذشت هفتاد روز از نوروز مراسم آئینی "شالوراجاری" انجام می‌شود که این مراسم از فراگیرترین مراسمهائی بوده که به تقدس و نقش آفرینی این مجموعه بی بدیل کمک می‌نموده.
وی خاطر نشان کرد: در گذشته برای برگزاری این آئین، دشتبان در محله های شهر جار زده و زمان فرارسیدن این آئین به آگاهی مردم می‌رسید، هر کس به فراخور توانایی خود، یک یا چند روز خود و خانوار خود را مهیا می نموده. هر تیره و تباری بخشی از حوزه کنار آبشار را برای اسکان خود و فامیل با عنوان "یورت" آماده می نموده.
مدیر میراث فرهنگی شهرستان لنجان همچنین گفت: واژه "یورت" در زبان مغولی به معنی محل سکونت تابستانی بوده و اسکان هر طایفه صرفا در "یورت" فامیلی انجام میشده و هرگز هیچ "یورتی" خالی نمیمانده، چرا که اجرای مراسم "شالوراجاری" واجب و آبروی فامیل بود. .
فتحی در پایان تاکید کرد: شروع مراسم از طلوع هفتادمین روز پس از نوروز و پایان آن با شرکت خانمها در آئین دیدار از سنگی منحصربه فرد که نقشی خاص بر آن حک شده بود، انجام می گرفت. در ساعات پایانی روز مردم به شهر برمی گشتند. شایان ذکر است در آن زمان اجرای این مراسم گاهی سه تا هفت روز به طول می ا


دسته بندی : عمومی
تاریخ و زمان تایید: 1398/03/22 10:06