میراث فرهنگی اصفهان دائره المعارفی ارزشمند از فرهنگ و تمدن غنی مشرق زمین در طول تاریخ است

مدیر کل میراث فرهنگی استان عنوان کرد: 
میراث فرهنگی اصفهان دائره المعارفی ارزشمند از فرهنگ و تمدن غنی مشرق زمین در طول تاریخ است
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان روز پنج شنبه در آئین نکوداشت روز اصفهان با ایراد سخنانی در جمع اصفهان شناسان و دوستداران میراث فرهنگی اصفهان تاکید کرد: براستی میراث فرهنگی اصفهان دائره المعارفی ارزشمند از فرهنگ و تمدن غنی مشرق زمین در طول تاریخ بشمار می رود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان روز پنج شنبه 1 آذرماه در همایش پاسداشت روز اصفهان ضمن تبریک ولادت باسعادت پیامبر اکرم(ص) با اعلام این مطلب افزود: بدون شک انتخاب روز اول آذر به عنوان روز اصفهان بر پایه یک مبنای تاریخی و علمی بوده است و بسیار خرسندم که با همگرائی میان سازمانها و ارگانها و همچنین دوستداران میراث فرهنگی، اولین روز آذر ماه بر اساس متون علمی و تاریخی به عنوان روز اصفهان برگزیده شد.
او در ادامه سخنانش با اشاره به جایگاه تاریخی اصفهان در سیر تطور فرهنگ و تمدن ایران تاکید کرد: به واقع اصفهان نمادی پویا از جریان سازی فرهنگی در ایران زمین از پیش از اسلام تا دوران اسلامی به شمار می رود، به گونه ائی که با توسعه کاوشهای باستان شناسی در محوطه تاریخی "تپه اشرف اصفهان" توانسته ایم تاریخ علمی و متقن چند هزار ساله اصفهان را تا عصر هخامنشیان به اثبات برسانیم. با این وصف با ادامه این کاوشها بدنبال دست یابی به جایگاه واقعی اصفهان در طول تاریخ پر فراز و فرود ایران زمین هستیم.
الله یاری همچنین با اشاره به سفر پروفسور "پی یربریان" استاد ممتاز ایرانشناسی از کشور فرانسه به اصفهان اظهار داشت: روز گذشته در نشست علمی که با حضور این ایران شناس برجسته (به ویژه در عصر باستان) برگزار شد، او تصریح کرد: که اصفهان در عصر باستان و به ویژه هخامنشی یکی از کانونهای مهم تحولات اجتماعی و فرهنگی ایران به شمار می رفته است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین در بخش دیگری از سخنانش به جایگاه اصفهان در تحولات ایران دوران اسلامی اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم به جایگاه واقعی اصفهان در پویائی جریان سازی فرهنگی در راستای ادامه حیات ایرانیان اشاره کنیم، بدون شک این جایگاه در دوران اسلامی محقق می شود، به گونه ائی که می توان چنین عنوان کرد که با تکاپوی تجدید حیات ایران در دوران اسلامی توسط فرهیختگان این سرزمین به ویژه در سده های اولیه اسلامی در اصفهان صورت پذیرفت و نماد بارز آن تلاش حاکمان مختلف در طول تاریخ 1400 ساله دوران اسلامی بود که با انتخاب اصفهان به عنوان تختگاه سلسله های خود از جمله سلسله های "زیاریان"، "آل بویه"، "سلاجقه" و در نهایت "صفویان" تلاش داشتند تا ایرانی بودن خود را در نزد سایر مردم به اثبات برسانند.
الله یاری در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بدون شک این تلاشهای مستمر باعث شد تا امروز بتوانیم چنین برداشت کنیم که میراث فرهنگی اصفهان براستی دائره المعارفی ممتاز از فرهنگ و تمدن غنی مشرق زمین به ویژه ایران دوران اسلامی را در خود جای داده است، لذا بیهوده نیست اگر اصفهان را شهر فرهنگ و هنر بنامیم.
او همچنین در ادامه به جایگاه امروزی اصفهان نیز در سطح ملی و بین المللی اشاره کرد و گفت: امروز نیز رسالت بزرگی بر دوش همگی ما قرار دارد، زیرا همگی باید تلاش کنیم تا جایگاه فرهنگی و هنری اصفهان همچنان در نزد همگان حفظ شود، لذا انتخاب اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی و همچنین وجود یک سوم صنایع دستی جهان در پهنه فرهنگی اصفهان با 100 رشته و وجود میراث فرهنگی ارزشمند ملی و جهانی همگی فرصتهای مناسبی را در راستای امتداد حیات فرهنگی این شهر فراهم می آورد.
الله یاری در همین راستا به تهدیدات موجود برای اصفهان اشاره کرد و گفت: بدون شک در سرزمین ایران کم آبی و اصولا مبحث آب نقش مهمی در سیر تطور فرهنگی ایران ایفا نموده است، به گونه ائی که آب همواره در جای جای ایران با توسعه فرهنگی و تمدنی ارتباط مستقیم داشته است، با این وصف نباید فراموش کنیم که خشکی زاینده رود صرفا یک فاجعه زیست محیطی نیست بلکه به نوعی خشک شدن سرچشمه حیات فرهنگی و تمدنی اصفهان است که امروز باید به آن جدی بیندیشیم.
او در پایان به نقش صنعت نیز در توسعه اصفهان در دهه گذشته اشاره کرد و گفت: بدون شک آنچه در 50 سال اخیر در توسعه صنعتی اصفهان دیده ایم نقش اغوا گرانه صنعت و فناوری در توسعه اصفهان بوده و نه توسعه پایدار، با این حال برنامه های اینچنینی باید باعث شود تا اصفهان به نقش اصلی خود در پویائی فرهنگی و تمدنی ایران بازگردد.
برنامه های پاسداشت روز اصفهان به مدت 3 روز و همزمان با ایام میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) از روز اول آذر در اصفهان برگزار می شود.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1397/09/03 10:57