آغاز عملیات حفاظت و مرمت راه پله های کاخ عالی قاپو در اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
آغاز عملیات حفاظت و مرمت راه پله های کاخ عالی قاپو در اصفهان
فریدون الله یاری مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، از آغاز عملیات حفاظت و مرمت راه پله های کاخ عالی قاپو در اصفهان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ ظهر امروز 19 تیرماه فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب افزود: عملیات مرمت راه پله های این کاخ که از امروز آغاز شده شامل: مستند نگاری، زدون گردو غبار، تثبیت کلی تزئینات، لایه برداری در بعضی از قسمتها که اندودی از گچ بر روی تزئینات کشیده شده بود، تثبیت و لایه چسبانی رنگهای پوسته شده و تمیز کردن چربی و سیاهی روی تزئینات از جمله اقدامات مرمتی بر روی راه پله های عالی قاپو می باشد. 
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین اظهار داشت: از علل بسیار مهم که باعث آسیب وارد شدن به پله های عالی قاپو گردیده، تردد بازدید کنندگان از این راه پله ها در طول زمانهای طولانی و آسیب رسیدن به این تزئینات می باشد.
وی در همین راستا ادامه داد گفت: عملیات مرمت را ه پله های کاخ عالی قاپو تحت نظارت کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی  مرمت می گردد.
کاخ عالی قاپو از جمله بناهای دوران صفوی است که در دوران سلطنت شاه عباس اول و شاه عباس دوم در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌الله بنا گردید و سپس الحاقاتی همچون ایوان ستوندار به آن افزوده شد.
ارتفاع این بنای تاریخی ۴۸ متر است و دارای ۶ طبقه است که با راه‌ پله‌های مارپیچ می‌توان از آن بازدید کرد.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/19 13:44