اجرای عملیات حفاظت و نجات بخشی درختان کهنسال باغ موزه جهانی فین کاشان

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان عنوان کرد:
اجرای عملیات حفاظت و نجات بخشی درختان کهنسال باغ موزه جهانی فین کاشان
رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از اجرای عملیات حفاظت و نجات بخشی درختان کهنسال باغ موزه جهانی فین کاشان در سال 98 خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ روز گذشته 17 تیرماه، مهران سرمدیان رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با اعلام این خبر گفت: شستشو و سمپاشی درختان با آب صابون ارگانیک پالیزین و محلول پاشی آنها با استفاده از کودهای شیمیایی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در طرح حفاظت و نجات بخشی درختان و ساماندهی فضای سبز باغ فین در سال 98 می باشد که با اعتباری بالغ بر 410 میلیون ریال انجام پذیرفت.
سرمدیان خاطر نشان کرد: عملیات حراست و حفاظت درختان کهنسال ارزشمند باغ فین و باز پیرایی فضای سبز این مجموعه، با مشاوره متخصصین تراز اول کشور و با نظارت کارشناس فضای سبز اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری کاشان صورت پذیرفت .
سمیه فرهادی مدیر پایگاه جهانی باغ موزه فین کاشان نیز در خصوص این عملیات گفت: شستشوی درختان با آب صابون ارگانیک پالیزین از سه جهت تاج پوشش و از رأس تا پائین درختان به صورت شبانه با هدف حذف آلاینه و گرد و خاک، کنترل آفات گیاهی و حفظ طراوت و شادابی درختان انجام شده است. همچنین اجرای محلول پاشی درختان سرو چنار با استفاده از کودهای شیمیایی جهت تغذیه ی درختان بر آورد نیازهای گیاهی و افزایش طول عمر درختان نیز انجام شد. 
فرهادی افزود: استفاده از کودهای بیولوژیک از دیگر اقدامات صورت گرفته در این مجموعه می باشد. این کودهای زیستی ضمن اینکه موجب آزاد سازی عناصر غذایی از خاک شده و موجب بهبود گیاهان می شوند مقاومت گیاهان را در مقابل تنشهای گیاهی افزایش می دهند. 
باغ تاریخی فین کاشان در سال 1390 به همراه هشت باغ دیگر به عنوان «باغ ایرانی» در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. باغ تاریخی فین کاشان در پانزدهم آذر 1314 با شماره 238 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
سابقه و قدمت باغ فین به دوره صفویه باز می‌شود اما اجرای فرمان ناصرالدین شاه قاجار مبنی بر قتل میرزا تقی خان امیر کبیر در سال 1852 میلادی در حمام فین، این بنای تاریخی را نزد مورخان و نیز ایرانیان مشهور کرده است.
گفتنی است مجموعه باغ تاریخی فین در جنوب کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت 23 هزار و 700 متر مربع قرار دارد که در سال 2011 میلادی در زمره 9 باغ برتر ایرانی در فهرست میراث ملموس سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسید.
افزون بر 1700 اثر تاریخی با ارزش در شهرستان کاشان شناسایی شده که تاکنون  329  بنای آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/18 13:06