پیشرفت 70 درصدی عملیات مرمت پل "ورزنه" آخرین پل تاریخی بر روی زاینده رود

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
پیشرفت 70 درصدی عملیات مرمت پل "ورزنه" آخرین پل تاریخی بر روی زاینده رود
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز از پیشرفت 70 درصدی عملیات مرمت پل "ورزنه" به عنوان آخرین پل تاریخی بر روی زاینده رود در مسیر این رود به سمت تالاب گاوخونی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 18 تیرماه ، فریدون الله یاری با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به پایشهای دائمی بر روی پلهای تاریخی زاینده رود، از ماههای پایانی سال 1397 با توجه به نیازهای مرمتی، طرح مرمت پل تاریخی ورزنه تهیه و عملیات مرمت آن در سال 1398 آغاز گردید.
او با اشاره به عملیات مرمت این پل تاریخی تاکید کرد: با عنایت به اینکه در دهه های گذشته از روی این پل تاریخی اتومبیل تردد می نمود، مرمتگران در ابتدا آسفالت روی عرشه پل را برداشت نموده و سپس عملیات سنگ فرش نمودن عرشه پل آغاز گردید.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین تصریح کرد: مرمت جان پناه های پل و همچنین طاق های طبقه زیرین پل و مرمت نماچینی بخشهای مختلف این پل تاریخی از جمله بخشهای دیگر مرمت این اثر تاریخی است که با مبلغی بالغ بر 460 میلیون ریال ادامه دارد و امید می رود عملیات مرمت این پل تاریخی تا پایان تابستان امسال به اتمام برسد.
گفتنی است بر روی محور طبیعی زاینده رود در داخل استان اصفهان، 11 پل تاریخی قرار دارد، پل تاریخی ورزنه به عنوان آخرین پل تاریخی زاینده رود در مسیر این رود به سمت تالاب گاو خونی شناخته می شود، این پل متعلق به اواخر دوران صفوی بوده و در سال 1357 به شماره 1434 در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت ملی رسیده است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/18 11:43