استان اصفهان :

زیبایی و شکوه آثاروابنیهء تاریخی اصفهان چنان بیننده را مفتون می سازد که حتی برای شهروندی که سالها در کنار این آثار بدیع زندگی کرده است نه تنها خسته کننده نیست بلکه با هر بار مشاهده مکرّر، راز و رمزهای تازه و شگفتی را کشف می کند.بی مناسبت نیست که ((نصف جهانش)) نامیده اند و ازهزار سال پیش این شهر پذیرای جهانگردان و سیاحان بی شماری بوده که هر یک به زبانی عظمت و زیبایی شهر و بناهای آن را ستوده اند.ناصر خسرو شاعر و یکی از تیزبین ترین جهانگردان عالم که به خوبی می دانست از میان آن چه در سفرهایش مشاهده می کرد چه مطالبی را باید انتخاب کند و بنویسد که خوانندگانش احساس کنند که شخصاً با او همراه اند و همه چیز را به چشم خود می بینند دربارهء اصفهـــــانی که دیــــدار میکرد می نویسد : " شهــــری است بر هامون نهاده با حصاری محکم و بسیار بلند محصور شده و دوازده دروازه دارد .... جویهای آب روان در تمام شهر حفرشده و خانه های آن زیبا .

در چهارصد سال پیش ژان شاردن درباره اصفهان می نویسد : از خیابان بزرگی آغاز می کنم که می توان آن را حیاط شهر نامید . خیابانی که زیباتر از آن نه دیده و نه شنیده ام... آنگاه شاردن به توصیف نهر آب وسط خیابان و کوشک ها و تالارها و حجره های زیبای وسط باغ می پردازد که به قول او با ظرافت بسیار منقش و مطلا شده اند . دیوارها روزنه هایی دارند که بدون ورود به باغ می توان از بیرون همه کسانی که در آن هستند و آن چه را که در باغ می گذرد مشاهده کرد .

اصفهان یک نیمهء جهان است و این در زبان فارسی بازتابی است که بازدید کنندگان آن در دوران عظمت و شکوهی که تا به امروز باقی است از شگفتی برآورده اند ، اصفهان همانند رم و لنینگراد یکی از بزرگترین شهرهای جهان است و آن به تنهایی شایستگی لازم را دارد که یک شماره به آن اختصاص یابد . با افزایش سریع جمعیت و حاکمیت زندگی ماشینی ، شهراصفهان نیز در پنجاه سال گذشته هم گام با دیگر تحولات سیاسی و اجتماعی چنان تغییر کرده است که به درستی می توان گفت که اصفهانی که حتی دربیست سال پیش توصیف می شد با اصفهان امروز از بسیاری جهات متفاوت است.

 

 میراث فرهنگی استان اصفهان :

( میراث فرهنگی استان گنجینه فاخر و گرانبها به یادگار مانده از اجداد و نیاکان ما و به عنوان شناسنامه تمدن و هویت اصیل ملت ایران است )

میراث فرهنگی هر ملت، مظهر دانائی و هویت و فرهنگ آنها در طول تاریخ و نمایی از ذوق و سلیقه ی مردم در هر عصر و دوران می باشد. اما نکته مهمتر، نگهداری و پاسداری صحیح از آن میراث است تا به نسلهای آینده منتقل شود و بر کسی پوشیده نیست، این میراث نه فقط ارزش والایی در انتقال فرهنگ به نسلهای بعدی دارد، بلکه بدون شک، نگهداری و تبلیغ مناسب میراث فرهنگی باعث جذب توریست چه داخلی و خارجی و در نهایت رونق مالی شهرهایی است که دارای آن میراث باشند و این نکته ای است که در بررسی شهرهای سنتی به وضوح قابل مشاهده است.


میراث فرهنگی شامل آثار تاریخی و باستانی، میراث طبیعی و میراث معنوی بیانگر ارزشهای حاکم بر سرزمین ایران است و بخشی از آن که بعنوان صنایع دستی مطرح است با توجه به اهمیتی که سوغاتی برای گردشگران  بعنوان نشانه ای از حضور در یک منطقه باستانی دارد، اهمیت استراتژیک آن قابل درک است در کنار نقش
مهمی که در ایجاد اشتغال و پر کردن اوقات بیکاری فصلی روستاییان ایفا می کند.


صنایع دستی به عنوان بخشی از میراث معنوی، تبلور تعامل فرهنگ و محیط طبیعی و تجلی ذوق و خرد و خلاقیت و دانش و نوآوری محسوب میشود که نیازمند حمایت، حفاظت و ارج گذاری است. ملتی شایسته احترام و جاودانگی در طول تاریخ است که ارزشهای مادی و معنوی خود را پاس بدارد.


اصفهان کجاست :

 کمی پایین تر از مرکز ایران، شهری قرار دارد که در طول تاریخ، نامهای فراوانی گرفته و مدتی نیز پایتخت سلسله صفویه و مرکز علم و دانش ایران و مذهب تشیع بوده است. با وجود اقلیم بیابانی این شهر، اولین نکته ای که در اولین نگاه از این شهر به ذهن متبادر می شود، سرسبزی و خوش آب و هوایی آن است. به گواهی آنچه از تاریخ برجای مانده است، کانالهای آبی که در سراسر این شهر وجود دارد، باعث گسترش باغها شده است و این کانالها، حکایت از روحانی بزرگ تشیع، شیخ بهایی دارد که با درایت خویش توانست این شهر را آباد کند.

 

صنایع دستی اصفهان :

مهمترین صنایع دستی این استان عبارتنداز: قالی و قالیچه، سفال، سرامیک، کاشی، مینیاتور، منبّت کاری، چاپ، قلم کاری، معرقّ روی چوب و کاشی، خاتم کاری، تذهیب، قلم زنی، مخمل بافی، عبابافی، زری بافی، گلیم بافی، شعربافی، گلابتون، میناکاری و... هستند .