چهارشنبه 21 آذر 1397
مشاهده خبر
خلاقیت، علم و هنر، احیاگر صنعت هزاران ساله ی تولید عبای نایین در نمایشگاه لباس، گلیم و پارچه دست بافت نایین
سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
خلاقیت، علم و هنر، احیاگر صنعت هزاران ساله ی تولید عبای نایین در نمایشگاه لباس، گلیم و پارچه دست بافت نایین 
جعفر جعفر صالحی سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از برگزاری اولین نمایشگاه گروهی لباس، گلیم و پارچه دست بافت هنرمندان شهرستان نائین خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ جعفر جعفر صالحی سرپرست معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان ظهر امروز 25 دی ماه با اعلام این خبر افزود: نمایشگاه لباس، گلیم و پارچه دست بافت نایین اثر هنرمندان شهرستان نائین، صبح امروز، در نقش خانه هنرهای سنتی اصفهان گشایش یافت. 
سرپرست معاونت صنایع دستی استان، در مراسم افتتاح این نمایشگاه ضمن تشکر از برگزار کنندگان این نمایشگاه گفت: تحولات جمعیتی و به دنبال آن تغییرات اقتصاد معیشتی در دوران اخیر، بسیاری از ابزارهای زندگی را دستخوش تغییر و تحول ساخته، به نحوی که بسیاری از این کار افزارها را باید در موزه ها سراغ گرفت. 
او همچنین گفت: عبابافی هنر بومی مردمان شهر نایین است، لذا نام نایین همیشه مترادف بوده با تاریخ فرهنگ فرش و عبای آن و همچنین پارچه های دست بافت نایین که یکی از ساده ترین دست یافته های ایرانی است که بدون هر گونه طرح یا نقشی بافته می شود.
جعفر صالحی همچنین تاکید کرد: جنس عبای نایین از کرک شتر و یا پشم گوسفند است، هنری که امروزه در بخش محمدیه شهر نایین رواج و ادامه حیات دارد و هنرمندانی کهنسال و جوانانی علاقه مند به حفظ هنر و سنت گذشتگان خود در سردابهای عبا بافی متعددی که با استفاده از تکنیک کَند ساخته شده‌ است روزگار می گذرانند . 
شایان ذکر است این نمایشگاه تا تاریخ 3 بهمن ماه 1396 از ساعت 10 لغایت 18 در مکان نقش خانه هنرهای سنتی اصفهان جنب مسجد تاریخی شیخ لطف الله جهت بازدید علاقمندان دایر می باشد .


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1396/10/25 14:12

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1396/10/25 14:12