پنج شنبه 8 خرداد 1399
مشاهده خبر

خواستار ورود مقوله هنر در مفهوم واقعی خود در نظام آموزشی کشور هستیم / سابقه هنرهای سنتی در اصفهان به 6هزار سال قبل می رسد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
خواستار ورود مقوله هنر در مفهوم واقعی خود در نظام آموزشی کشور هستیم / سابقه هنرهای سنتی در اصفهان به 6هزار سال قبل می رسد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عصر روز گذشته، همزمان با روز جهانی صنایع دستی و در آئین افتتاح نمایشگاه نوین "سفال و سرامیک" هنرمندان جوان اصفهانی با ایراد سخنانی تاکید کرد: خواستار ورود مقوله هنر در مفهوم واقعی خود در نظام آموزشی کشور هستیم.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ عصر روز گذشته 20 خردادماه و همزمان با روز جهانی صنایع دستی آئین افتتاح نمایشگاه نوین "سفال و سرامیک" هنرمندان جوان اصفهانی که در محل موزه هنرهای تزئینی اصفهان با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، جمعی از مدیران اداره کل، همچنین با حضور هنرمندان پیشکسوت و هنرمندان و هنرآموزان جوان در حوزه هنر سفال و سرامیک سازی برگزار شد.
در آئین افتتاح این نمایشگاه فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ایراد سخنانی ضمن تبریک فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی تاکید کرد: امروز در حالی در مهد هنر ایران روز جهانی صنایع دستی را گرامی میداریم که شاهد بروز تحرک، پویائی و خلاقیت میان هنرمندان جوان هستیم که این نکته از یکسو امیدبخش است و از سوی دیگر روزنه های جدید را جهت پیشرفت در قلمرو هنر فراهم می آورد.
او در ادامه سخنانش افزود: براستی سفال و سفالگری را می توان مادر هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران دانست که در طی هزاره های متمادی در پیوند با سمبلها و اسطوره های ایرانی نقش بی بدیل در شکل گیری هویت ایرانی ایفا نموده است.
الله یاری تصریح کرد: امروز خوشحالیم که حیات این هنر اصیل ایرانی در کشور و به ویژه در استان اصفهان همچنان امتداد یافته بگونه ائی که شهرستان شهرضا از توابع استان اصفهان هم اکنون به عنوان شهر ملی سفال در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، با این وصف امیدواریم این رشته هنری که در فلات مرکزی ایران از پیشینه ائی 6 هزار ساله برخوردار است، در کنار جایگاه ملی به جایگاهی جهانی نیز دست یابد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان در همین راستا ادامه داد و گفت: پیشینه هنرهای دستی در شهرهائی همچون: کاشان، نطنز، اصفهان و شهرضا در فلات مرکزی ایران نه تنها در پیش از اسلام بلکه حتی در دوران اسلامی امتداد یافته بگونه ائی که بسیاری از هنرمندان این خطه و حتی آثارشان از شهرتی جهانی برخوردارند، روی همین اصل صنایع دستی امروز نیازمند به یک توجه ویژه از سوی همگان می باشد.
او در ادامه سخنانش با اشاره به جایگاه صنایع دستی در حوزه های فرهنگ و اقتصاد تصریح کرد: بی شک امروز همگان به نقش صنایع دستی در زمینه توسعه اقتصادی واقفند و این در حالی است که در حال حاضر حداقل 70 هزار نفر در حوزه صنایع دستی در سطح استان فعال هستند که این خود نشان دهنده نقش مهم این صنعت در توسعه اقتصادی استان می باشد بنابراین نقش هنر در توسعه اقتصادی استان بر کسی پوشیده نیست، با این وصف نباید نقش این هنر را در سیر تطور فرهنگ و تمدن این سرزمین نادیده انگاشت، به گونه ائی که صنایع دستی حاصل یک تکاپوی تاریخی از سوی نخبگان و هنرمندان این سرزمین بوده و آثار هنری که توسط آنان پدیده آمده نشان دهنده استمرار حیات فرهنگی و تمدنی ایرانیان است، بنابراین هرگونه تلاش در راستای ادامه حیات صنایع دستی، به امتداد حیات هویت اصیل ایرانی می انجامد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان در ادامه به جایگاه صنایع دستی نیز اشاره داشت و گفت: با وقوع انقلاب صنعتی در سده هجدهم میلادی، زندگی انسان غربی مکانیزه شد و نتایج دردناک این نگاه تک بعدی به حیات انسانی، وقوع دو جنگ ویرانگر جهانی اول و دوم بود، با این وصف اندیشمندان غربی پس از پایان جنگ جهانی دوم به نقش فرهنگ در ادامه حیات بشری وقوف یافتند و با تاسیس شورای جهانی صنایع دستی، این شورا (ششم نوامبر/20خردادماه) را به عنوان روز جهانی صنایع دستی برگزید تا جهانیان فراموش نکنند جهان هیچگاه نمی تواند بدون مقولاتی همچون فرهنگ و هنر به حیات خود ادامه دهد. لذا امروز همگی باید تلاشی کنیم تا هنر به مفهوم واقعی خود در تمامی ابعاد زندگی ایرانیان به ویژه در نظام آموزشی کشور به صورت جدی وارد شود تا از این طریق همگی ما به مفهوم واقعی هویت تاریخی خود بهتر از گذشته پی ببریم.
نمایشگاه جریان نوین سرامیک با عنوان "سرامیکی" با نمایش 40 اثر از هنرمندان سراسر کشور در موزه هنرهای تزئینی اصفهان عصر روز گذشته با تجلیل از هنرمند پیشکسوت هنر سفالگری "اسماعیل شیران" رسما افتتاح شد.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1398/03/21 10:48

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1398/03/21 10:48