چهارشنبه 20 آذر 1398
مشاهده خبر

شناسائی 70 هزار هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی در پهنه استان اصفهان / 40 هزار هنرمند تا کنون در استان اصفهان شناسنامه دار شده اند

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
شناسائی 70 هزار هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی در پهنه استان اصفهان / 40 هزار هنرمند تا کنون در استان اصفهان شناسنامه دار شده اند
فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز و همزمان با روز جهانی صنایع دستی در حاشیه برگزاری 3 رویداد فرهنگی و هنری، از شناسائی 70 هزار هنرمند صنایع دستی و هنرهای سنتی در پهنه استان اصفهان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ امروز 20 خرداد و همزمان با پاسداشت روز جهانی صنایع دستی، اصفهان میزبان 3 رویداد فرهنگی شامل: برگزاری مدرسه بهاره صنایع دستی استان اصفهان، نشست فرهنگی تجلیل از هنرمندان صنایع دستی استان اصفهان و افتتاح نمایشگاه عکاسی حاوی تصاویر ثبت شده از هنر و هنرمندان صنایع دستی اصفهان توسط عکاسان جوان اصفهان بود.
فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در حاشیه این 3 رویداد فرهنگی با ایراد سخنانی خطاب به هنرمندان پیشکسوت و جوان صنایع دستی و همچنین دوستداران هنر و میراث فرهنگی استان تاکید کرد: بدون شک اصفهان به عنوان دومین شهر جهانی صنایع دستی در طول تاریخ نقش مهمی در رشد و توسعه فرهنگ و تمدن این سرزمین کهن ایفا نموده است.
او همچنین تصریح کرد: اگر چه بسیاری از صاحبنظران، توسعه صنعتی را پس از وقوع رنسانس در اورپا و آغاز انقلاب صنعتی در سده های هفدهم و هجدهم میلادی می دانند، لکن هنرهای دستی به عنوان یک صنعت حداقل در فلات مرکزی ایران از پیشینه ائی 6 هزار ساله برخوردار است که این خود نشان از هنر پروری مردم این دیار است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: اگر بپذیریم هنر اولین گام ایشان در آغاز اندیشیدن به شمار می رود، بنابراین مردم این سرزمین با پدید آوردن هنر در هزاران سال قبل از پیشگامان بروز تفکر انسانی در جهان بوده اند.
الله یاری در ادامه با اشاره به نقش صنایع دستی در عرصه اشتغال زائی و کارآفرینی در کشور تاکید کرد: با توجه به شعارهای نوروزی چند سال اخیر رهبر فرزانه انقلاب، به ویژه شعار امسال ایشان در خصوص پرداختن به "رونق تولید"، بدون شک صنایع دستی نقش موثری در عرصه اشتغال زائی و کارآفرینی در کشور ایفا می نماید. لذا با عنایت به وجود یک سوم صنایع دستی جهان در استان اصفهان برآوردهای اداره کل میراث فرهنگی استان حاکی است هم اکنون 70 هزار هنرمند صنایع دستی در استان اصفهان فعالیت می نمایند، با این وصف در طی چند سال گذشته از این تعداد 5 هزار هنرمند شناسائی و به ثبت رسیده بودند، که در حال حاضر توانسته ایم 40 هزار هنرمند را در طی 4 سال اخیر در پهنه استان شناسائی و شناسنامه دار نمائیم.
امروز و همزمان با روز جهانی صنایع دستی با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، شهرداری اصفهان و حوزه هنری استان اصفهان 3 رویداد فرهنگی شامل: اولین مدرسه بهاره صنایع دستی اصفهان، آئین تجلیل از هنرمندان صنایع دستی اصفهان و همچنین، نمایشگاه عکس از هنرمندان و صنایع دستی اصفهان افتتاح و یا برگزار گردید.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1398/03/20 13:08

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1398/03/20 13:08