سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
مشاهده خبر

حضور 31 استان در یکصد رشته صنایع دستی ایرانی در نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان / شورای راهبردی هنرمندان صنایع دستی اصفهان شکل می گیرد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
حضور 31 استان در یکصد رشته صنایع دستی ایرانی در نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان / شورای راهبردی هنرمندان صنایع دستی اصفهان شکل می گیرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز در آئین افتتاح نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان از حضور 31 استان کشور در این نمایشگاه خبر داد و گفت: هنرمندان کشور، یکصد رشته صنایع دستی را در نمایشگاه اصفهان ارائه می کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز یکشنبه 18 شهریور، در آئینی با حضور مسئولان و هنرمندان اصفهانی، نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی و همچنین اولین نمایشگاه صنایع دستی روستائی و عشایری استان اصفهان رسما گشایش یافت.
در این آئین فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ایراد سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضورش در جمع هنرمندان اصفهانی تاکید کرد: بدون شک تجربه موفق برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی در اصفهان به عنوان دومین شهر جهانی صنایع دستی اثبات می نماید که ما نمایشگاه های این چنینی را بیش از آنکه مرکزی برای فروش صنایع دستی بدانیم، به عنوان کانونی در راستای هم اندیشی و اشتغال تجربیات هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور می دانیم.
او در ادامه با اشاره به حضور هنرمندان صنایع دستی 31 استان کشور در این نمایشگاه تصریح کرد: در این نمایشگاه هنرمندان صنایع دستی 31 استان کشور به معرفی بیش از یکصد هنر سنتی و صنایع دستی ایرانی می پردازند.
الله یاری در ادامه با اشاره به فعالیت بیش از 45 هزار هنرمند صنایع دستی در استان اصفهان اظهار داشت: هم اینک بیش از 45 هزار هنرمند صنایع دستی که شناسائی شده اند در بیش از 20 هزار کارگاه صنایع دستی در استان اصفهان فعالند، با این وصف با توجه به اینکه بیش از یک سوم صنایع دستی جهان در این استان هنر خیز تولید می شود. بیش از هر زمان دیگر این نیاز احساس می شود که می بایست جهت حضور هدفمند در بازارهای جهانی صنایع دستی و همچنین بهره مندی از توانمندیهای خود در راستای بازاریابی جهانی، با حضور هنرمندان و مسئولان دولتی با آنان به هم اندیشی بپردازیم، لذا در همین راستا شورای راهبردی صنایع دستی و هنرهای سنتی استان اصفهان در راستای حضور مشترک هنرمندان و مسئولان ایجاد می شود تا در این زمینه بتوانیم صنایع دستی خود را حتی در قالب دیپلوماسی شهری بیش از هر زمان دیگر با بهره گیری از توانمندیهای خود و فناوری های روز جهانی به همه جهانیان معرفی کنیم.


نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان رویدادی فرهنگی در عرصه ارائه صنایع دستی است.
پیش از سخنان مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، جعفرجعفر صالحی معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در این آئین با ایراد سخنانی تصریح کرد: تلاش نموده ایم تا نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی استان اصفهان یک رویداد فرهنگی و تجاری در عرصه ارائه صنایع دستی باشد.
او در ادامه با اشاره به نقش هنرمندان صنایع دستی اصفهان در راستای ترویج کیفی صنایع دستی ایرانی تاکید کرد: در راستای نیاز به استفاده از فناوری های جدید جهت ارائه صنایع دستی، در حال حاضر در استان اصفهان بیش از 30 شرکت تخصصی در حوزه تجارت الکترونیک صنایع دستی فعالند و این در حالی است که در چند سال گذشته حداکثر 2 شرکت در این حوزه در اصفهان فعال بوده اند.
جعفر صالحی همچنین در ادامه به نقش هنرمندان صنایع دستی سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران اشاره کرد و گفت: در سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران بیش از یک پنجم فضای نمایشگاه تهران اختصاص به هنرمندان اصفهانی داشت و همین نکته باعث شد تا این هنرمندان در طول برگزاری این نمایشگاه بیش از 20 میلیارد ریال صنایع دستی و هنرسنتی اصفهان را به گردشگران و بازدید کنندگان از نمایشگاه ارائه نمودند.
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به ویژگیهای نمایشگاه صنایع دستی اصفهان اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه تلاش داریم تا هنرمندان صنایع دستی کشور در اصفهان شهر جهانی صنایع دستی به تبادل تجارب خود بپردازند، با این وصف در این نمایشگاه عمدتا هنرمندان صنایع دستی 30 استان از سایر نقاط کشور فعال خواهند بود و هنرمندان اصفهانی نیز در غرفه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی به ارائه هنرهای خود در قالب کارگاه تولید زنده صنایع دستی می پردازند.
او همچنین تصریح کرد: در این نمایشگاه غرفه هائی نیز به 6 شهر و روستای جهانی کشور در حوزه صنایع دستی اختصاص یافته و همچنین نهادها و ارگانهائی همچون مرکز خلاقیت شهرداری، سازمان امور عشایر استان و ندامتگاه مرکزی اصفهان نیز حضور فعالانه خواهند داشت.
جعفر صالحی در پایان تصریح کرد: امسال و در یک رویداد جدید فرهنگی، اولین نمایشگاه سوغات و صنایع دستی روستائی و عشایری استان اصفهان نیز در راستای معرفی محصولات صنایع دستی هموطنان روستائی و عشایری نیز برگزار می شود.
نوزدهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی اصفهان از روز یکشنبه 18 شهریور، لغایت 23 شهریور در مجموعه جهانی کاخ چهلستون پذیرای بازدید کنندگان و به ویژه گردشگران تابستانی خواهد بود.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1397/06/18 13:50

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1397/06/18 13:50