سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
مشاهده خبر

برپائی نشست کاشان شهرملی هنرنساجی در سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی

برپائی نشست کاشان شهرملی هنرنساجی در سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی

عصر روز گذشته: درحاشیه سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی، نشست هم اندیشی نقش نشان‌های ملی در روند توسعه گردشگری منطقه فرهنگی کاشان به همت شهرداری کاشان واداره میراث فرهنگی شهرستان برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی ادارۀ کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ عصر روز گذشته 5 شهریور ماه 1397 نشست علمی و فرهنگی کاشان شهر ملی نساجی با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور،  نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی،رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان،شهردار کاشان ، فعالان اقتصادی و گردشگری و جمعی از تلاشگران و هنرمندان صنایع دستی در سالن همایش های نمایشگاه ملی صنایع دستی برگزار گردید ودر حاشیه این نشست از لوح معرفی کاشان به عنوان شهر ملی نساجی رونمایی شد.

همچنین در این آئین از تلاش های هنرمندان حوزه صنایع نساجی سنتی کاشان نظیر محمدحسین دهقانی، محمد بینوا، ریحانه تقوی، محمود تمتاجی و جمشید خداداد با اهدای نماد شعربافی اصیل این دیار با حضور معاون صنایع دستی کشورتقدیر شد.

در ادامه این نشست نیز مستندی تحت عنوان  «دست، پا، بافته» اثر بهروز غریب پور که به گذشته درخشان هنر  نساجی سنتی در کاشان و مشکلات امروز این حرفه پرداخته، به نمایش درآمد.

از دیگر برنامه های این نشست نیز می توان به بازنمایی کتاب «زندگی نامه حسن تفضلی پدر نساجی ایران» اثر فریدون شیرین کام پرداخت.

عمر نساجی کاشان ۶ هزار ساله است

محسن جاوری رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان نیز در این نشست با ایراد سخنانی با اشاره به پیدا شدن قطعه سفالی در کاوش های اخیر سیلک اظهار کرد:نقش پارچه بر این قطعه سفال دلالت بر این واقعیت می کند که قدمت نساجی سنتی کاشان حداقل به شش هزار سال قبل باز می گردد.

او در ادامه بااشاره به موقعیت ممتاز کاشان در حوزه فرهنگی و تمدنی عنوان کرد: قرارگیری بر مسیر شاه راه تجاری ایران که تا قرن پیش تنها مسیر ارتباطی در این حوزه به شمار میرفته جایگاه خطه کاشان را در عرصه تجارت و تولید خاص و ممتاز کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کاشان با یاد آوری شرایط ویژه این منطقه در بخش صنعت و تولید خود کفایی کاشانی هارا در این حوزه متذکر شد و افزود:بر همین مبنا کاشان علاوه بر تولید ابریشم، تولیدکننده مواد اولیه و کرم ابریشم نیز بوده است.

جاوری در بخش دیگری از سخنانش به آمار کمی صنعت نساجی کاشان نیز اشاره و عنوان کرد: هنرمندان کاشانی در این بخش تا کنون موفق به کسب ۳۳ نشان ملی و ۱۲ نشان اصالت یونسکو شده اند.

او با بیان این نکته که هنرمندان کاشانی دارای ۱۴ نشان درجه یک، دو و سه هستند گفت: بر این اساس چهار هنرمند دارای نشان درجه یک، شش هنرمند دارای نشان درجه دو و چهار صاحب ذوق و هنر کاشانی نیز نایل به نشان درجه سه شده اند. 

مدیر اداره میراث فرهنگی کاشان در ادامه اظهار داشت: هم اکنون 200 هنر مند صنایع دستی با ۱۰۵دستگاه شامل: ۹۱ دستگاه شعربافی، 8 دستگاه زری بافی، 5 دستگاه مخمل بافی و 1 چادر شب به زنده ماندن هنر اصیل نساجی کمک می کنند.

کاشان به عنوان شهر_ملی_ نساجی سنتی معرفی شده است و در سی امین نمایشگاه ملی صنایع دستی دارای غرفه ویژه است.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1397/06/06 10:53

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1397/06/06 10:53