یک شنبه 22 تير 1399
مشاهده خبر

انتخاب روستای مهرگرد از توابع سمیرم در جنوب استان اصفهان به عنوان روستای ملی صنایع دستی در رشته بافته های داری

 

انتخاب روستای مهرگرد از توابع سمیرم در جنوب استان اصفهان به عنوان روستای ملی صنایع دستی در رشته بافته های دارای

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان ظهر امروز از انتخاب روستای مهرگرد از توابع شهرستان سمیرم در جنوب استان اصفهان به عنوان روستای ملی صنایع دستی در شته "بافته های داری" در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ فریدون الله یاری ظهر امروز 15 مردادماه با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به اینکه روستای "مهرگرد" در جنوب استان اصفهان و در مسیر ییلاق و قشلاق ایل قشقائی واقع شده . این روستای زیبا (که در دامنه های سلسله جبال سترگ زاگرس واقع شده) از سده های گذشته کانونی مهم در راستای توسعه و ترویج صنایع دستی روستائی و عشایری به ویژه بافته های داری از جمله: (قالی بافی، گلیم بافی و گبه بافی) در محور جنوب استان اصفهان بوده است.

او همچنین افزود: در حال حاضر از مجموع 285 خانوار ساکن در روستای مهرگرد بیش از 200 نفر در کارگاه های بافته های داری در این روستا مشغول به فعالیت می باشند به گونه ائی که هم اکنون 160 نفر در کارگاه های خانگی و 40 نفر در کارگاه های تولیدی این روستا به تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین افزود: با عنایت به اینکه بخشی از اقتصاد مردم روستا به کشاورزی اختصاص داشته، تلاش کرده ایم تا در سالهای اخیر بسیاری از مردم به ویژه جوانان روستا و عشایر منطقه به سمت گردشگری و صنایع دستی نیز سوق داده شوند، لذا پرونده ثبت ملی این روستا با مشارکت معاونت صنایع دستی اداره کل و اداره میراث فرهنگی شهرستان سمیرم و با مساعدتهای مردم و مسئولان شهرستان تدوین و امروز این روستا در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی به عنوان روستای ملی صنایع دستی در حوزه بافته های داری انتخاب شد.

در رابطه با سایر پرونده های ثبت ملی و جهانی استان اصفهان در حوزه صنایع دستی جعفر جعفر صالحی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی استان تاکید کرد: با عنایت به انتخاب اصفهان به عنوان دومین شهر جامع صنایع دستی جهان در سال 1394، در طی دو سال گذشته به ترتیب شهرستان شهرضا به عنوان شهر ملی سفال و شهرستان کاشان به عنوان شهر ملی نساجی سنتی انتخاب شد.

با تصویب شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی کشور

او همچنین به پرونده های در دست تهیه جهت ثبت ملی و جهانی مناطق مختلف استان در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: با انتخاب روستای مهرگرد از توابع شهرستان سمیرم در جنوب استان به عنوان روستای ملی صنایع دستی در حوزه بافته های داری، پرونده های شهرستان "گلپایگان" به عنوان شهر ملی "منبت"، شهر "خورزوق" از توابع شهرستان "برخوار" به عنوان شهر ملی "قلمکار" و روستای "محمد آباد" از توابع شهرستان آران و بیدگل به عنوان روستای ملی "پلاس بافی" در دست تدوین بوده و یا آماده ارائه به معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور است و این در حالی است که پرونده شهر کاشان به عنوان شهر جهانی در حوزه نساجی سنتی نیز در حال تدوین است.

هم اکنون فعالان صنایع دستی روستای ملی "مهرگرد" دارای 4 نشان بین المللی و 28 نشان ملی صنایع دستی می باشند و برخی فعالان صنایع دستی این روستا از سابقه فعالیت 40 ساله در حوزه صنایع دستی روستائی و عشایری برخوردارند.

از نکات جالب توجه در تولیدات صنایع دستی مردم و عشایر این روستا، تهیه رنگ نخ های بافته های خود به صورت طبیعی بوده و جالبتر اینکه طرحهای بافته های داری مردم این روستا به صورت ذهنی و عمدتا بر گرفته شده از طبیعت زیبا و فرهنگ غنی فولکلوریک مردم می باشد.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1398/05/15 08:59

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1398/05/15 08:59