جمعه 3 اسفند 1397
مشاهده خبر

بافت پارچه زربافت سنگ مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع)

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان عنوان کرد:
بافت پارچه زربافت سنگ مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع)
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان از بافت پارچه زر بافت سنگ مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع) خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 16 مردادماه، محسن جاوری رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان با اعلام این خبر گفت: این پارچه در ابعاد 2متر و 20سانتیمتر در 1متر و 10سانتیمتر و توسط هنرمندان کاشانی بافته می شود.
محسن جاوری با اشاره به اینکه نقشه این پارچه اسلیمی و دارای ذکر صلوات به خط کوفی بنایی است افزود: بافت این پارچه به صورت یک سره از 6صبح تا 6عصر ادامه دارد و روزانه 8سانتی متر آن بافته می شود و قرار است کار بافت آن 10شهریور به پایان برسد.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان، هزینه بافت این پارچه را 300میلیون ریال اعلام کرد و گفت: در تار و پود این پارچه 100درصد ابریشم طبیعی به همراه گلابتون استفاده شده است.
محمد بینوا، مسئول حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان نیز در همین مورد گفت: "محمد تمتاجی" هنرمند کاشانی، که کار بافت این پارچه را بر عهده دارد دارای نشان اصالت یونسکو، نشان ملی کشور و نشان درجه یک هنری در رشته زری بافی است.
گفتنی است: علی بن محمد باقر(ع)) فرزند بلا فصل امام محمدباقر(ع)) پنجمین امام شیعیان است که در سال113 ه.ق به درخواست دوستداران اهل بیت از اهالی چهل حصاران و فین کاشان به این منطقه هجرت و پس از سه سال تبلیغ و ارشاد مردم، سال116 ه.ق به همراه تعدادی از اهالی منطقه بدست نیروهای حکومتی در دربند ازناوه کاشان به شهادت رسیدند. پیکر مطهر علی بن محمدباقر(ع) در مشهد اردهال به خاک سپرده شد و آیین سنتی مذهبی قالیشویان در دومین جمعه مهر هر سال برای بزرگداشت ایشان برگزار می شود. مشهد اردهال در 45 کیلومتری کاشان واقع شده است.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1397/05/16 10:46

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1397/05/16 10:46