چهارشنبه 2 خرداد 1397
مشاهده خبر
رونمایی از دو اثر فاخر قلم‌زنی هنرمندان جوان اصفهانی در بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی کشور

در روز شهر جهانی اصفهان انجام شد

رونمایی از دو اثر فاخر قلم‌زنی هنرمندان جوان اصفهانی در بیست و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی کشور

در پنجمین روز از برگزاری بیست ‌و ‌هشتمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی و با حضور معاونان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از دو اثر فاخر قلم‌زنی هنرمندان جوان اصفهانی همزمان با تجلیل از شهید مدافع حرم، محسن حججی رونمایی شد.

به‌گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، جعفر جعفر صالحی سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب افزود: در این روز ضمن تجلیل از مقام شامخ شهید محسن حججی، گزارش از عملکرد دبیرخانه اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی در دوسال اخیر و همچنین گزارشی از عملکرد حوزه صنایع دستی استان اصفهان به بازدید کنندگان از نمایشگاه در کنار رونمائی از دو اثر قلم‌زنی هنرمندان جوان اصفهانی انجام شد.

همچنین در این نشست ویژه که روز گذشته مورخ 5 شهریور برگزار شد بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با ایراد سخنانی گفت: «ما در صنایع‌دستی کانون‌هایی مانند شهر‌های مشهد، تبریز، شیراز و اصفهان را  داریم، با این وصف شهر اصفهان به‌دلیل تنوع و گسترش صنایع‌دستی به القاب مختلف شناخته می‌شود.

او افزود: «هنر اصفهانیان به کارگاه‌های هنری محدود نمی‌شود، بلکه در جبهه‌های دفاع از میهن نیز بروز پیدا کرده است. شهید حججی و مرحوم حسین علاقه‌مندان فخر اصفهان و ایران‌اند.»

او در ادامه به رونمائی از دو اثر قلم زنی هنرمندان جوان اصفهانی اشاره کرد و گفت: «آثار ساخته شده در واقع ادامه راه علاقه‌مندان است و همه ما خود  را وام‌دار آن مرحوم  می‌دانیم.»

رضا عابدی هنرمند اهل دهق اصفهان نیز در این مراسم درباره اثرش به‌نام «عصر عاشورا» که در نمایشگاه رونمایی شد گفت:«کار من قلم‌زنی برجسته است و تفاوتی که با دیگر کارها دارد این است که کار را حجم می‌دهم و تلاش می‌کنم آناتومی و پرسپکتیوی که در واقعیت وجود دارد را روی مس اجرا کنم. طرح این اثر از استاد فرشچیان است و ساخت آن حدود سه ماه زمان برده است.»

مهران شیرزاد دیگر هنرمندی که اثرش در این مراسم  رونمایی شد نیز گفت: «از 13 سالگی شروع به کار کردم، حالا نزدیک به 19 سال است که قلم‌زنی می‌کنم. این اثر مربوط به زندگی مولاناست و با الهام از اپرای عروسکی بهروز غریب‌پور ساخته شده است. این اثر دوران‌های متفاوت حضرت مولانا را روایت می‌کند. داستان از حمله مغول به ایران و ویرانی‌هایی که به بار آورده است آغاز می‌شود. مرگ عطار و مرگ پدر مولانا، وصال شمس و مولانا و پس از آن به عروج رسیدن مولانا از بخش‌های مختلف این اثر هستند.»

او ادامه داد: «ساخت این کار 28 ماه طول کشید، طراحی و اجرای اثر را خودم انجام دادم و ساخت سینی  را استاد علی داوری انجام داد که یکی از بهترین سازنده‌های ظروف بزرگ در اصفهان است. این کار قابلیت چرخش نیز دارد و وقتی می‌چرخد کاراکتر وسط «سماع» نیز می‌رقصد.»

در این جلسه بهمن نامور‌مطلق معاون صنایع‌دستی، محمد‌حسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی و محمد محب‌خدایی معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری حضور داشتند.


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1396/06/06 13:46

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1396/06/06 13:46