چهارشنبه 5 تير 1398
مشاهده خبر

پیام تسلیت مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان بمناسبت درگذشت استاد "اکبرصامتی پور"

پیام تسلیت مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان بمناسبت درگذشت استاد "اکبرصامتی پور"
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با صدور پیامی درگذشت استاد "اکبر صامتی پور" استاد رشته قلمزنی و ریخته گری را تسلیت گفت. 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 24آذرماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با صدور پیامی، درگذشت استاد "اکبر صامتی پور" استاد رشته قلمزنی و ریخته گری را تسلیت گفت، در بخشی از این پیام آمده است:
انالله و اناالیه راجعون
هرگاه سخن از اصفهان به میان می آید بی شک نام این شهر تاریخی و پرآوازه با فرهنگ و هنر در نزد جهانیان عجین می باشد، با این وصف بخشی از این توسعه فرهنگی مرهون تلاشهای خستگی ناپذیر هنرمندانی است که در طول تاریخ پر فرازو فرود این سرزمین با سادگی و بی پیرایگی با ارائه هنر والای خویش چراغ صفت، باعث امتداد حیات فرهنگی و تمدنی این ملت بزرگ شدند.
امروز بار دیگر شاهد خاموشی یکی دیگر از هنرمندان بزرگ سرزمین هنرخیز فلات مرکزی ایران یعنی استاد "اکبر صامتی پور" شدیم، همان هنرمند شایسته ائی که در دهه های متمادی در رشته قلمزنی و ریخته گری، ادامه این هنر اصیل ایرانی را با تلفیق هنر دوران پیش از اسلام و پس از اسلام امتداد بخشید.
با این وصف درگذشت این هنرمند بزرگ را به عموم هنرمندان و دوستداران میراث فرهنگی دیار نصف جهان تسلیت گفته و از درگاه حضرت حق برای آن عزیز سفر کرده غفران الهی و برای بازماندگان صبر و بردباری مسالت دارم.

فریدون الله یاری
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان


استاد اکبر صامتی پور در سال ۱۳۱۳ در خانواده ای هنرمند متولد شد. تحصیلات خود را نزد جدش مرحوم حاج حسین گلاب بخش (زرکوب) شروع کرد و ساخت و ساز تندیسهای فولادی، طلاکوبی و نقره کوبی را  نزد او فرا گرفت. تشویق پدربزرگ سبب علاقمندی او به رشته های دواتگری و قلمزنی روی فلز شد و در پی شاگردی استاد محمدرضا گلزار به فراگیری هنر قلمزنی پرداخت.
عشق، شوق و استعداد موجب پیشرفت سریع وی در این هنر گردید. کسب مهارت و توانمندی در رشته های فلزی سبب دعوت اداره هنرهای زیبای وزارت فرهنگ و هنر درسال ۱۳۴۲ از او شد. در کارگاه نقره سازی  اداره هنرهای زیبای فرهنگ و هنر به ساخت آثار هنری پرداخت .
این هنرمند برجسته صبح روز پنج شنبه 22 آذرماه پس از تحمل دوران طولانی بیماری، دعوت حق را لبیک گفت و به دیدار معبود خویش شتافت.
روانش شاد


دسته بندی : صنایع دستی

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1397/09/24 10:03

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1397/09/24 10:03