یک شنبه 29 فروردين 1400
دبیرخانه شهر جهانی صنایع دستی

اصفهان-شهر جهانی صنایع دستی-مقدمه

 

استان اصفهان با مساحت 106179 کیلومتر مربع، حدود 25/6 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است،و با ده استان همسایگی دارد، از شمال به استانهای مرکزی و سمنان، از جنوب به استانهای فارس و کهکیلویه و بویراحمد از مشرق با استانهای یزد و خراسان جنوبی و از مغرب به استانهای خوزستان و چهارمحال و بختیاری و لرستان محدود می‌شود.

شهر اصفهان پس از تهران ومشهد سومین شهر بزرگ ایران است. اصفهان در مرکز فلات ایران واقع شده و منطقه ای است نسبتا کوهستانی، به لحاظ واقع ‏شدن آن در مرکز جغرافیائى ایران و با داشتن آب و هوایی معتدل و خاکى حاصلخیز و آب ‏کافى زاینده ‏رود از دیرباز به‏ عنوان مکانى براى سکونت، مورد توجه بوده است.

هم اکنون اصفهان از مراکز مهم صنعتى، تجارى، فرهنگی و هنری ایران است و به دلیل وجود آثار تاریخى و باستانى بسیار و جاذبه های  طبیعى فراوان مورد توجه هموطنان و جهانگردان قرار دارد.

اصفهان نامی است که می توان آن را با تمامی صفات مثبت و دوست داشتنی که امکان انتساب به یک شهر دارند؛ موصوف کرد. این شهر از گذشته های دور حضوری پررنگ در تاریخ، اشعار و حافظۀ شفاهی مردم ایران و جهان داشته و هم اکنون نیز جایگاهی درخور را به خود اختصاص داده که حاکی از اراده و خلاقیت بی بدیل مردمان این خطۀ بی همتا است.

شهر اصفهان به واسطه وجود آثار و ابنیه تاریخی به جای مانده از صدر اسلام و شاهکارهای معماری خلق شده بعد از ورود اسلام، انتخابش به عنوان پایتخت سیاسی در سه دوره از تاریخ پرفراز و نشیب ایران اسلامی (دیالمه، سلاجقه و صفویان)، آثار خلق شده کم نظیر هنرمندان عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی، از قدیم الایام تا حال حاضر جایگاه والای خود را حفظ و کماکان پویایی، سرزندگی و نشاط خود را به همراه دارد و مهمتر از همه در این شهر – موزه و نگین آن ( میدان امام ) می توان بزرگترین بازار عرضه و تولید صنایع دستی اصیل ایران زمین را (که شاید یکی از بی نظیرترین مکان ها از این حیث در دنیا محسوب می گردد)، مشاهده نمود. جایگاه والای صنایع دستی اصفهان بدون شک مرهون تلاش، همت و پشتکار هنرمندان این عرصه، حمایت مسئولین و امنیت و آرامشی است که این خطه از سرزمین ایران زمین جهت خالقان آثار فراهم آورده است.

شهر اصفهان با تاریخ بس کهن و آثار تاریخی فراوان از شهرهای مشهور ایران و جهان است. نام اصفهان همواره یادآور هنرهای سنتی و صنایع دستی بوده و هست و از آن به عنوان چشم و چراغ فرهنگی – هنری کشور در حوزه میراث ملموس و منقول کشور یاد می گردد.

شهر اصفهان به عنوان اولین شهر کشور هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ تنوع در رشته های صنایع دستی، قریب به    رشته های صنایع دستی کشور را به خود اختصاص داده است و همچنین با بیش از 2000 کارگاه گروهی و 11000 کارگاه انفرادی و وجود  بیش از 17000  هنرمند و صنعتگر از لحاظ جمعیت شغلی نیز به عنوان اولین شهر کشور شناخته  می شود .

کسب تجارب ارزنده و افزوده شدن اوراقی از معرفت، هنر، اصالت، خلاقیت و . . . در حوزه های متعدد صنایع دستی طی قرون متمادی، زمینه ارتقاء پایدار شهر اصفهان را فراهم آورد و به نوعی می­توان اذعان داشت قدمت 40 هزار ساله هنر این دیار، خودنمایی منطقه ای، ملی و فراملی خود را حفظ و با پیوند ناگسستنی اش تا به امروز و انتخابش به عنوان شهرجهانی صنایع دستی و به تبع آن شکل گیری دبیرخانه شهر جهانی، رسما و قانونا وظیفه برنامه ریزی و رصد تمام فعالیتهای مرتبط با حوزه های تخصصی شهر جهانی به دبیرخانه واگذار و این دبیرخانه بر اساس رسالت ذاتی خود در برنامه­ریزی های تخصصی به عنوان حریمی امن در این حوزه مشخص گردید. امروز نیز انتخاب این شهر به عنوان «شهر جهانی صنایع دستی» طلیعه ای است که فردایی درخشان را برای ایران اسلامی در میان دیگر کشورها نوید می دهد.

 

شورای اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی

شهر اصفهان به دلیل جایگاه ارزشمندی که در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی (نه تنها کشور بلکه دنیا) داشته و دارد بعد از پیگیریهای متعدد مسئولین کشوری و استانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (در حوزه معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی)، در سال 2015 میلادی رسما از جانب شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی گردید که به تبع این گزینش ارزشمند، مسئولیت خادمان فرهنگی کشور و به ویژه استان را نسبت به آینده این ازل شهر فرهنگی – هنری دوچندان نموده و با شکل گیری شورای شهر جهانی صنایع دستی به ریاست عالیترین مقام سیاسی استان (استاندار محترم) و عضویت مدیران کل و رؤسای دستگاههای دولتی و غیردولتی مرتبط در شورای مذکور، وظائف مربوط به تعیین راهبردها و اهداف کلان در راستای حفظ عنوان کسب شده به این شورا محول گردید.

از جمله وظایف تشکیلاتی شهرهای جهانی، راه اندازی شورای شهرجهانی صنایع دستی بود که طبق دستورالعمل اجرائی ابلاغی،  استاندار شهر اصفهان به عنوان رئیس شورا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به عنوان دبیر شورا و معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، شهردار اصفهان، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه­ریزی استان و سه نفر از هنرمندان استان که مورد تأیید معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور باشند، به عنوان اعضاء این شورا انتخاب و حکم نامبردگان می بایست توسط معاونت محترم ریاست جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور صادر گردد.

 

دبیرخانه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی

دبیرخانه شهر جهانی تحت نظارت شورای شهر جهانی به دنبال آن است تا با تشریک مساعی و جلب نظر فنی اعضاء (که ترکیبی از تمامی صاحبنظران مرتبط با صنایع دستی اعم از هنرمندان، دانشگاهیان دستگاههای دولتی، مسئولین شهری و . . . می باشند)،برنامه های سالانه شهرجهانی را تدوین و با اجراء اهداف و محورهای پیش بینی گردیده، هر سال شاهد رشد و شکوفایی بیش از گذشته شهر در حوزه های بازرگانی، آموزش، ترویج، تولید و توسعه زیرساخت های مرتبط با صنایع دستی شهر اصفهان باشیم .

هدف کلی از تشکیل دبیرخانه اصفهان شهر جهانی صنایع دستی، ارتقاء سطح صنایع دستی شهر و حفظ عنوان کسب شده میباشدکه لازمه اصلی آن مشخص نمودن راهکارهای اجرائی جهت حرکت رو به رشد صنایع دستی در همه عرصه های آموزشی، ترویجی، توسعه ای، تولیدی ، اقتصادی و بازرگانی است.

دبیرخانه، پس از انتخاب شهر ( سال 2015 میلادی ) فعالیت خود را آغاز و این حرکت تاکنون تداوم داشته داست. دبیرخانه وظیفه بررسی روند فعالیت های شهر جهانی اصفهان را عهده دار بوده و مسئولیت تهیه گزارش سالانه با اطلاعات دقیق را دارد.

پس از انتخاب اصفهان در اکتبر 2015 میلادی  و پس از ابلاغ دستورالعمل مربوطه، تشکیلات سازمانی دبیرخانه اصفهان شهر جهانی مشخص و فعالیت خود را آغاز نمود.