اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان
تاريخ و زمان: 1397/11/13 12:05 | دسته بندی: گردشگری

بدنبال توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز هستیم / فریدن بزرگ در غرب اصفهان محور ارتباط فرهنگی اصفهان و گرجستان

مدیر میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
بدنبال توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز هستیم / فریدن بزرگ در غرب اصفهان محور ارتباط فرهنگی اصفهان و گرجستان
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان صبح امروز در دیدار با هیئتهای علمی و فرهنگی آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی کشور گرجستان و همچنین هیئت علمی موسسه شرق شناسی دانشگاه دولتی "ایلیا" از این کشور تصریح کرد: بدنبال توسعه گردشگری اصفهان و منطقه قفقاز هستیم، همچنین منطقه فریدن بزرگ در غرب استان اصفهان می تواند به عنوان یکی از مهم ترین محورهای ارتباط فرهنگی اصفهان و گرجستان مطرح شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز شنبه 13 بهمن، 7 نفر از محققان و پژوهشگران آژانس ملی حفاظت از میراث فرهنگی کشور گرجستان و همچنین پژوهشگران شرق شناسی دانشگاه ایلیا از کشور گرجستان با فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان دیدار نمودند.
در این دیدار که با حضور سید علی صالح درخشان معاون سرمایه گذاری، محسن یار محمدیان معاون گردشگری و جمعی از مدیران اداره کل همراه بود، فریدون الله یاری خطاب به این هیئت گرجی که با حضور "نیکولوز ناخو تسریشویلی" رایزن پیشین سفارت گرجستان در ایران همراه بود با ایراد سخنانی تاکید کرد: امیدواریم این نشست فرصتی برای تبادل تجربیات و ایجاد همکاریهای بیشتر باشد.
او همچنین افزود: قرابت و نزدیکی مردم فلات مرکزی ایران و مردم گرجستان از پیشینه طولانی برخوردار است، بگونه ائی که بخش قابل توجهی از اقوام هموطن ساکن در غرب استان اصفهان از اقوام گرجی تبار به شمار می روند و این در حالی است که بخشی از آثار تاریخی ارزشمند ما همچون پل تاریخی "سی و سه پل" توسط "الله وردیخان" از سرداران ایرانی گرجی تبار در عصر صفوی بنا شده است.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه سخنانش با اشاره به پیشینه تاریخی فلات مرکزی ایران ، تاکید کرد: اولین نشانه های حیات اجتماعی در فلات مرکزی ایران بر اساس کاوش های باستان شناسی به پیش از 40 هزار سال قبل می رسد، لذا استان اصفهان در طول بیش از هزاران سال، مجموعه ائی ارزشمند از میراث فرهنگی و صنایع دستی ایران را یکجا در خود گرد آورده، با این وصف خرسندیم تا با توجه به تنوع اقلیمی این استان در کنار صنایع دستی ارزشمند و میراث فرهنگی منحصر به فرد آن با کشوری همانند گرجستان که دارای قرابتهای تاریخی و فرهنگی هستیم به توسعه گردشگری بپردازیم.
الله یاری در همین زمینه ادامه داد و گفت: منطقه بزرگ و تاریخی قفقاز یکی از مناطقی است که در سیاستهای جدید ما در زمینه توسعه گردشگری قرار دارد، لذا خرسندیم تا با توجه به این قرابت فرهنگی و تاریخی، در حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری روابط اصفهان و گرجستان توسعه یابد.
هیئت علمی و فرهنگی کشور گرجستان در طی 3 روز اقامت در استان اصفهان، ضمن دیدار با مسئولان استان از آثار تاریخی اصفهان نیز بازدید به عمل می آورند.
همچنین دو نفر از اساتید این هیئت نیز در دانشگاه اصفهان سخنرانی علمی خواهند داشت.