اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان
تاريخ و زمان: 1394/07/29 11:48 | دسته بندی: میراث فرهنگی

16 مجموعه میراث ناملموس استان اصفهان نامزد ثبت ملی

16مجموعه میراث ناملموس استان اصفهان نامزد ثبت ملی

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در نشست شورای ثبت میراث استان عنوان کرد 16 مجموعه از مواریث ناملموس ( معنوی) استان اصفهان نامزد ثبت ملی هستند.

به گزارش  واحد خبر اداره امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان فریدون اله یاری با اعلام این خبر افزود پرونده 16 اثر از مواریث ناملموس(معنوی) استان جهت ارسال به شورای ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی کشور تهیه شده است . وی افزود از جمله این آیین ها می توان به آئین سوگواری محرم در روستای سه، آئین نخل گردانی محله «سرفره» (صدره) در کاشان، مراسم معنوی «هوم بابای» کاشان، آئین «جل جلانی» روستای طامه، مراسم معنوی پخت «حلواشیره» در آران و بیدگل، مراسم «سنج زنی» به مناسبت ایام محرم در آران و بیدگل، پخت نان «عباسعلی» در شهرستان کاشان، مراسم آئینی «شبیه خوانی» در چهل و هشتمین روز محرم، همزمان با بیست و هشتم ماه صفر در روستای قاسم آباد، برگزاری مراسم آئینی «روز عاشورا» در شهر ابوزید آباد، جشن «مجمع گردانی» در نیمه شعبان در روستای متین آباد اشاره کرد.

وی همچنین به تهیه پرونده ثبت ملی ترانه های محلی که قالیبافان در هنگام بافت قالی زمزمه می نمایند اشاره کرد و افزود آئین «نخل گردانی»، مراسم «نینوا» و همچنین مراسم «نقشه خوانی» در شهر بادرود از دیگر مراسم های آئینی است که پرونده آنها جهت ثبت ملی در اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان آماده شده است.

اله یاری تصریح کرد پرونده تمامی این آیین ها و سنت های محلی، با ارائه مستندات معتبر و علمی توسط پژوهشگران و علاقمندان تهیه گردیده و سپس توسط کارشناسان اداره کل مورد بررسی و سنجش قرار گرفته و پس از تصویب شورای ثبت استان جهت ثبت ملی به شورای ملی ثبت سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال گردید.
.