اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان
تاريخ و زمان: 1392/04/11 12:34 | دسته بندی: گردشگری

پایان فاز اول ساماندهی منطقه گردشگری گلستانکوه خوانسار

فرماندار خوانسار گفت :  فاز اول ساماندهی منطقه گردشگری گلستانکوه خوانسار به پایان رسید .

منطقه گردشگری گلستان کوه خوانسار در 15 کیلومتری جاده خوانسار و 150 کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.

به گزارش اداره امور فرهنگی، روابط عمومی واموراجتماعی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان ،" سید مجید پوراحمدی"درحاشیه بازدید کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی از این شهرستان افزود:شهرستان خوانسار منطقه ای است کوهستانی که در غرب استان و در دره ای خوش آب و هوا و در دامنه های رشته کوه زاگرس قرار گرفته و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند .وی اظهار داشت : در این راستا طرح ساماندهی این گردشگاه طبیعی توسط فرمانداری خوانسار و با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی از سال 1391 آغاز شد.

 

به گفته وی ، در فاز اول ساماندهی منطقه گلستان کوه اقداماتی چون ساخت و تجهیز نمازخانه، سرویس بهداشتی ، پارکینگ اتومبیل، سکوهای محل استقرار گردشگران برای دیدن گلها صورت گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین ایجاد سر در ورودی محوطه عظیم گلستان کوه، جاده سازی در دامنه گلستان کوه و تپه های اطراف و محصور نمودن جاده های محل تردد بازدید کنندگان با میله های فلزی و طناب کشی از دیگر اقدامات زیر ساختی برای گردشگران می باشدکه این اقدامات در بهار1392به پایان رسید .

 

پور احمدی افزود: علاوه بر تمهیدات انجام شده، با حضور راهنمایان و مراقبان در این مجموعه منحصر به فرد طبیعی تلاش می گردد تا ضمن حفظ پوشش گیاهی منطقه، سفری مفرح را برای گردشگران فراهم آوریم .

 

وی ابراز خرسندی نمود : بافرهنگ سازی های صورت گرفته ، امسال حتی به یک بوته از گیاهان این منطقه آسیبی نرسید.

وی همچنین  ابراز امیدواری کرد: تا با اختصاص اعتبار لازم از طریق اداره کل میراث فرهنگی استان مرحله دوم ساماندهی این تفرجگاه طبیعی در سال 1392 هر چه سریعتر صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه این منطقه از نظر پوشش گیاهی دارای 70 گونه گیاهی می باشد افزود: برخی از گیاهان این منطقه دارای خاصیت طبی و درمانی دارد که از جمله می توان به گیاه گون (گزانگبین)، پیاز وحشی و لاله های واژگون اشاره نمود.

 وی خاطرنشان کرد : لاله های واژگون منطقه گلستان کوه یکی از زیباترین انواع گل های لاله در ایران است که این منطقه را به یک تفرجگاه طبیعی و منحصر به فرد تبدیل کرده است .

پور احمدی همچنین اظهار داشت : در هوای خنک ماه های اولیه بهار یعنی در اردیبهشت ماه این گلهای زیبا شکوفا می شوند و از سطح زمین بیش از یکصد سانتی متر ارتفاع می یابند و دارای گلهای زنگوله ای شکل و رنگهای نارنجی مایل به قرمز می باشند.

به گفته وی، لاله واژگون  گلستان کوه سازگاری زیادی با دامنه های سنگلاخی و صخره ای دارد و بزرگترین دشمن آنها دام و بازدید های کنترل نشده گردشگران می باشد.