دوشنبه 30 مهر 1397
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر
334 پروژه گردشگری در استان اصفهان در حال اجرا است / پیشتاز روز آمد کردن میراث فرهنگی در راستای توسعه گردشگری هستیم

مدیر کل میراث فرهنگی استان در نشست شورای اسلامی شهر اصفهان عنوان کرد:

334 پروژه گردشگری در استان اصفهان در حال اجرا است / پیشتاز روز آمد کردن میراث فرهنگی در راستای توسعه گردشگری هستیم

فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز در هجدهمین نشست شورای اسلامی اصفهان با ایراد سخنانی از اجرای 334 پروژه گردشگری در سطح استان اصفهان خبر داد و افزود: هم اینک اصفهان پیشتاز طرح روز آمد نمودن میراث فرهنگی در راستای توسعه گردشگری است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 10 دی ماه فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، با حضور حمید امینی معاون سرمایه گذاری، جعفر جعفر صالحی سرپرست معاونت صنایع دستی و شهرام امیری مدیر امور فرهنگی و ارتباطات در هجدهمین نشست شورای اسلامی شهر اصفهان با موضوع بررسی راهکارهای ایجاد همگرائی میان اداره کل میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان شرکت نمود.

فریدون الله یاری در این نشست با ایراد سخنانی عنوان کرد: بدون شک میراث غنی فرهنگی اصفهان حاصل تلاش و خلاقیت و نبوغ پیشینیان هنرمند و فهیم ما می باشد.

او در ادامه افزود: هم اینک از مجموع 22 هزار اثر تاریخی موجود در استان بیش از 1850 اثر به ثبت رسیده است که از این تعداد بیش از 480 اثر در شهر تاریخی اصفهان به ثبت ملی رسیده است.

الله یاری همچنین با اشاره به غنای فرهنگی مناطق مختلف استان تاکید کرد: هم اینک از مجموع 107 شهر استان، بیش از 80 شهر تاریخی دارای بافت تاریخی هستند، لذا این گستردگی آثار و بافت تاریخی در استان وظیفه همگی ما را در حفاظت از این میراث گران سنگ سنگین تر می سازد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لزوم فرهنگ سازی در حوزه حفاظت از آثار تاریخی تاکید کرد: با عنایت به وجود بیش از یک میلیون آثار تاریخی و فرهنگی در کشور، لزوم آگاه سازی مردم به عنوان حافظان اصلی میراث فرهنگی بیش از گذشته احساس می شود، با این حال معتقدیم، هماهنگی دو حوزه میراث فرهنگی و گردشگری و ورود بخش خصوص به این حوزه ها از دو منظر فرهنگی و اقتصادی مثمر ثمر خواهد بود.

امروز حضور بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی استان اصفهان نهادینه شده است

الله یاری در ادامه سخنان خود خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار داشت : خرسندم که امروز به آگاهی منتخبین مردم اصفهان برسانم که امروز با تلاشهای طاقت فرسا، حضور بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی در استان اصفهان نهادینه شده است. با این وصف به دلیل وسعت و عظمت میراث فرهنگی اصفهان هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم، با این وصف هم کنون پیشتاز در روز آمد کردن میراث فرهنگی در راستای توسعه گردشگری هستیم به گونه ائی که 40 خانه بزرگ تاریخی در شهرستان کاشان به واحدهای اقامتی و پذیرائی اختصاص یافته و این حرکت ارزشمند مدتی است در اصفهان نیز آغاز شده و امیدواریم مسئولین شهر اصفهان همکاری و تعامل لازم را در راستای توسعه همه جانبه گردشگری بر مبنای میراث فرهنگی مبذول نمایند.

او با اشاره به آغاز روند همکاری میان میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان تصریح کرد: متاسفانه در سالهای گذشته تعامل لازم بین این دو نهاد مهم وجود نداشت، لکن خوشبختانه در سالهای اخیر توانسته ایم این تعامل را برقرار کنیم و همین نکته باعث شده است تا بسیاری از چالشهای موجود میان دو نهاد به حداقل برسد.

334 پروژه گردشگری در پهنه استان اصفهان در حال اجرا است

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنانش خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: عزم عمومی برای توسعه زیر ساختهای گردشگری همزمان با ورود خیل گسترده گردشگران خارجی شروع شده با این وصف هم اکنون 334 پروژه گردشگری در پهنه استان اصفهان با همکاری بخش خصوصی درحال اجرا می باشد و در عین حال مرمت 50 خانه تاریخی در شهر اصفهان در راستای تبدیل آنها به کاربری گردشگری در حال انجام است، با این حال هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله داریم.

اصفهان بیشترین تحرک در جذب گردشگر خارجی را پس از برجام در کشور به خود اختصاص داده است

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین تصریح کرد: امروز باید از فرصتهائی که در عرصه ملی وبین المللی برای توسعه اصفهان فراهم آمده بهره برداری کنیم. به گونه ائی که میانگین رشد گردشگری کشور در 3 سال اخیر 12 درصد بوده ، لکن میانگین رشد گردشگری اصفهان بیش از 50 درصد بوده است، بنابراین با همکاری بخش خصوصی توانسته ایم بیشترین تحرک را در توسعه گردشگری خارجی در اصفهان پس از اجرای طرح برجام ارائه کنیم و در همین راستا توانسته ایم پیوند مناسبی میان میراث فرهنگی و گردشگری یجاد کنیم به گونه ائی که هم اینک 90 درصد مراجعان درحوزه میراث فرهنگی، بجای درخواست تخریب خانه های خود که در گذشته به وفور اتفاق می افتاد، بدنبال تبدیل کاربری خانه های تاریخی خود به گردشگری هستند.

اجرای دیپلوماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با توسعه صنایع دستی

الله یاری در پایان سخنان خود با اشاره به برگزاری هجدهمین اجلاس بین المللی صنایع دستی در اصفهان تاکید کرد: معتقدیم صنایع دستی چکیده و عصاره فرهنگ و تمدن ایران زمین است، لذا استان اصفهان با دارا بودن 199 رشته صنایع دستی هم اکنون یک سوم صنایع دستی جهان را به خود اختصاص داده، لذا اهم فعالیتهای ما در این حوزه توسعه توامان فرهنگی و اقتصادی صنایع دستی و حمایت همزمان از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی است، با این وصف برگزاری هجدهمین اجلاس بین المللی صنایع دستی در اصفهان بیانگر اجرای دیپلوماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای معرفی فرهنگ و هنر ایران زمین به جهانیان و توسعه گردشگری است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان درهمین راستا تاکید کرد: حمایت از هنرمندان ، توسعه تجارت الکترونیک، برند سازی در حوزه صنایع دستی و توسعه تعاملات با سازمانها و نهادهای مرتبط از اولویتهای این اداره کل در راستای توسعه تجارت در حوزه صنایع دستی است
دسته بندی : گردشگری

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1396/10/10 13:06

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1396/10/10 13:06

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit