تعاریف و مباحث مرتبط با تاسیسات گردشگری

   اقامتگاه

 

   اقامتگاه یکی از بزرگ ترین و با اهمیّت ترین بخش های سرمایه گذاری خدماتی را در بخش گردشگری به خود اختصاص می دهد. برای مثال 10% صرفه جویی در این بخش معادل سرمایه گذاری در بخش های دیگر مثل بخش ورزشی و فرهنگی خواهد بود. موفقیت در عرصه گردشگری روستایی و کیفیت آن بستگی تام به نوع و کیفیت اقامتگاه  دارد و این دو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. در کشور اتریش که در بین کشورهای اروپایی از بالاترین درآمد سرانه گردشگری برخوردار است بیش از 6 نوع اقامتگاه در روستا عرضه می شود.

 


   برخی تعاریف:

 

   پانسیون و مهمانسرا


    کوچک تر از هتل است و برای اقامت های طولانی تر و منظم تر استفاده می شود.

 


   هتل


   هتل ها مهمانسرایی هستند که از تعداد اتاق های متعددی برخوردارند. در هتل به غیر از تأمین امکانات خواب، خدمات گسترده و متنوع دیگری از جمله تریا، رستوران، استخر، سالن های بدنسازی و فروشگاه های تهیه سوغات تدارک دیده شده است. ضمنا برای استفاده صحیح از امکانات ایجاد شده و جلب مشتریان خاص سالن هایی برای 

برگزاری سمینار، سخنرانی و جشن های مختلف پیش بینی شده است ( رنجبران، 1384 : 101).


  بوتیک هتل   

   تعریف بوتیک هتل  

   تعریف بوتیک هتل -ادامه


 

   بومگردی     

   تعریف بومگردی


   متل

   در بسیاری کشورها در حاشیه ها و جاده های کمربندی شهرها واحدهای اقامتی برای مسافران که با وسیله شخصی مسافت طولانی را طی می کنند، ایجاد می نمایند. این واحد های اقامتی معمولاً به صورت ساختمان های یک یا دو طبقه می باشد که دارای اتاق های متعدد بوده و هر اتاق دارای حمام و سرویس بهداشتی مستقل است. در داخل هر اتاق تلوزیون، یخچال و امکانات تهیه چای و قهوه فراهم می گردد. بعضی از متل ها دارای تجهیزات گسترده تری هستند و بعضی ساده می باشند. در حوالی این متل ها معمولا سوپر مارکت، رستوران و پمپ بنزین ایجاد می شود تا مسافران بتوانند مایحتاج خود را تأمین نمایند. هزینه اقامت در این واحد های اقامتی به دلیل این که خدمات گسترده ای ارائه نمی دهند مناسب تر از هتل است.

 

 پلاژ

    اتاقک هایی در سواحل دریاها هستند و از امکانات محدودی برخوردارند. گاه در بعضی اقامتگاه های تفریحی که مجموعه ای از سرگرمی ها فراهم شده است، پلاژ هایی برای اقامت مسافران و میهمانان احداث می گردد. پلاژها اغلب دارای امکانات بهداشتی مشترک هستند( رنجبران، 1384 : 103).

 

  مراکز تفریحی

  یک مجموعه از امکانات اقامتی، تفریحی و سرگرمی است. این تدابیر اقدامی است که ابتدا در دهه 1930 در انگلیس به صورت کمپ های تفریحی ایجاد شده و هنوز از استقبال خوبی برخوردار است. در این مراکز، امکانات تفریحی در محیطی با کم ترین هزینه فراهم می شود. ضمن این که امکانات خواب و اقامت نیز دارد. مراکز تفریحی نیز مانند دیگر واحدهای اقامتی متأثر از تغییرات بوده اند و دلیل آن تغییر سلیقه و دیدگاه های مصرف کننده می باشد. این اماکن اخیراً با نام های متفاوتی خوانده می شوند از جمله : دهکده تفریحی یا پارک تفریحی(رنجبران، 1384 : 104).

 

 -انواع جاذبه های گردشگری    

   به طور کلی جاذبه های گردشگری را می توان به دو گروه اصلی ، یکی جاذبه های طبیعی و خدادادی و دیگری جاذبه های دست ساز بشری تقسیم بندی نمود.

   جاذبه های طبیعی شامل مواردی از قبیل چشم اندازها، آب و هوا، فضای سبز، جنگل ها و حیات وحش می گردد. در عوض جاذبه های دست ساز بشر یا محصول فرهنگ و تاریخ بشری هستند و یا جاذبه های مصنوعی از قبیل پارک های موضوعی، باغ وحش ها و مجموعه های تفریحی می باشند( رنجبران، 1384 : 107).  

 

   -سایت های کمپینگ و کاروان

   این سایت ها مجهز به سرویس بهداشتی هستند حتی امکان دارد که بسته به شرایط رستوران و کافه تریا یا حتی مغازه نیز داشته باشند و فعالیت های تفریحی در آنها وجود دارد( اریسیان، 1382 : 26).

 

- انواع سایت های کمپینگ

-     کمپ ترانزیت : با حداقل امکانات و حداکثر توقف 48 ساعت

-     کمپ های روزانه : در بعضی پارک های تفریحی ایجاد می شود. برای گذران یک روز یا حداکثر یک شب

-     کمپ های آخر هفته : در محیط های روستایی با امکانات تفریحی در محیط باز، ورزش و فضای بازی کودکان ایجاد می شود.

-     کمپ های مسکونی : دائمی تر از کمپ های آخر هفته می باشند و زمین هایش حتی برای ساختن کلبه های سبک فروخته می شود.

-      کمپ های تعطیلاتی : در کنار مناظر با ارزش طبیعی مثل دریاچه ها و جنگل ها احداث می شوند.

-    کمپ های جنگلی : در آمریکا کمپینگ تیپیک خانواده هاست که با گشت و گذار در جنگل همراه است و امکانات مفصل را برای افراد عرضه می کند( تراکم تا 25 واحد در هکتار و بین واحد ها حداقل 35 متر فاصله است).

-     کمپ های گردشگری : در کنار تفرجگاه های گردشگری احداث می شوند و استانداردهای بالایی دارند( بالاتر از کمپ های تعطیلاتی).

انواع سرپناه در کمپ ها عبارتند از چادر، کاروان، خانه متحرک.


  -تراکم و اندازه کمپینگ ها

فضای مورد نیاز بین150 – 90 متر مربع برای هر واحد است که در کشورهای مختلف این استاندارد فرق می کند. برای یک کمپ با تراکم بالا که 200 – 300 نفر در هکتار را در خود جای می دهد( 100 تا 150 متر مربع برای هر واحد کمپ)، یعنی وسعتی معادل سه تا پنج هکتار، مناسب است. ظرفیت کمپ به 600 تا 1500 نفر محدود می گردد که به این ترتیب فضایی قابل زیست خواهیم داشت.

 

 

 - تاسیسات پذیرایی


 گردشگری وتنوع تاسیسات پذیرایی و ارائه خدمات و تجهیزات و امکانات مورد نیاز آنان به رونق صنعت گردشگری خواهد افزود و کمبودهای موجود در این زمینه از فعالیت های گردشگری خواهد کاست. تاًسیسات پذیرایی که شامل رستوران ها، قهوه خانه ها، چای خانه ها و نظایر آنها می باشد از هر جهت بایستی رضایت خاطر گردشگران را فراهم نماید. آندسته از تاًسیسات پذیرایی نیز که در بین راهها و اماکن گردشگری بنا شده اند از هر نظر بایستی مجهز، مدرن و کاملاً بهداشتی باشند و حتی الامکان سعی نمایند غذای سالم در اختیار گردشگران قرار دهند، تا آن دسته از جهانگردانی که از طبقات کم درآمد می باشند نیز بتوانند از اینگونه تسهیلات استفاده نمایند. به منظور یکنواخت کردن و استاندارد نمودن مقررات، رعایت قوانین بهداشتی در تاًسیسات پذیرایی اعم از درون شهری و بین راهی لازم است. مجموعه قوانین و مقرات با نظر کارشناسان سازمان بهداشت جهانی در این زمینه تدوین و در اختیار افراد و مقامات ذینفع قرار گیرد. دولت ها نیز موظف هستند که بر فعالیت آنها نظارت کامل داشته باشند (رضوانی،142:1385).

 

 

  - رستوران ها

 در پارک ها به منظور رفاه بیشتر بازدید کنندگان، رستوران ها و کافه هایی که بتوانند کلیه نیازهای عمومی را تاًمین نمایند احداث می کنند. رستوران ها به صورت سالن های سرپوشیده یا در محوطه هایی سرباز همراه با گل کاری و چمن کاری ایجاد می گردد. باید توجه داشت در صورتی که ورود اتومبیل در پارک آزاد باشد پارکینگ هایی نزدیک رستوران ها جهت رفاه بیشتر استفاده کنندگان ایجاد شود. در ضمن می توان به صورت پراکنده در سطح پارک ها دکه هایی نیز کنار دریاچه، حاشیه جنگل یا کنار خیابان های فرعی ایجاد نمود(حکمتی،331:1371).

 

 

 - غرفه های غذا خوری

 برخی خانواده هایی که از دور به دیدن پارک جنگلی آمده اند، ممکن است چند شب در پارک اقامت نمایند و معمولاً به ویژه در ایران غذای خود را به صورت خانوادگی تهیه کرده و به صورت سلف سرویس از آن استفاده می کنند. لذا پارک های جنگلی درآمد چندانی نمی توانند داشته باشند و فقط می توان آنها را یک سرمایه گذاری ملی به نفع سلامت و بهداشت مردم خستۀ شهرها بشمار آورد (طباطبایی،30:1371).