ثبت ملی مهارت پخت کباب گلپایگان در دستور کار میراث فرهنگی استان اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
ثبت ملی مهارت پخت کباب گلپایگان در دستور کار میراث فرهنگی استان اصفهان
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان پنج شنبه شب در اولین جشنواره گردشگری کباب گلپایگان از برنامه ریزی برای ثبت ملی مهارت پخت کباب گلپایگان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ عصرگاهان روز پنج شنبه 31 خرداد، پارک جنگلی شهرستان گلپایگان در محور شمال غرب استان اصفهان؛ محل برگزاری اولین جشنواره گردشگری کباب گلپایگان بود.
در این جشنواره که بر خلاف پیش بینی های اولیه بیش از 10 هزار نفر از مردم منطقه و گردشگرانی از سایر نقاط کشور حضور یافته بودند، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ایراد سخنانی اظهار داشت: امروز شهرستان تاریخی گلپایگان شاهد برگزاری یک رویداد بزرگ و مهم می باشد، لذا عزم و جدیت مسئولان شهرستان از یکسو و استقبال با شکوه مردم و گردشگران از اولین جشنواره گردشگری کباب گلپایگان نشان می دهد که مردم و مسئولین این شهر تلاش می کنند که ظرفیتهای اجتماعی و فرهنگی خود را نه تنها در سطح منطقه ائی و ملی،بلکه در سطح بین المللی در قالب صنعت گردشگری معرفی کنند.
او همچنین تصریح کرد: مهارت پخت کباب گلپایگان از ازمنه دور تا کنون زبانزد همگان بوده، لذا امروز مفتخریم که عنوان نمایم پا به پای مردم و مسئولین گلپایگان، با برنامه ریزی های به عمل آمده، ثبت ملی مهارت پخت این غذای لذیذ و سنتی شهرستان گلپایگان در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان قرار می گیرد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی های تاریخی و فرهنگی گلپایگان و نقش آن در توسعه گردشگری اشاره کرد و گفت: شهرستان تاریخی و زیبای گلپایگان که در محور گردشگری غرب استان اصفهان واقع شده، و از نظر جاذبه های تاریخی، یکی از مهمترین شهرستان های استان بشمار می رود، بگونه ائی که فقط در یک شاخصه، بیش از 20 هزار سنگ نگاره تاریخی در منطقه باستانی "غرقاب" با سابقه ائی بیش از 12 هزار سال در این شهرستان واقع شده است که از جمله مهمترین جاذبه های تاریخی گلپایگان به شمار می رود.
الله یاری همچنین به قابلیت این شهرستان در زمینه صنایع دستی نیز اشاره کرد و افزود: از منظر صنایع دستی و هنرهای سنتی به عنوان کالائی اصیل و ایرانی، گلپایگان در صنایع مختلف دستی حرف بسیار برای گفتن دارد، با این وصف این شهرستان در زمینه هنر سنتی "منبت" از شهرت فراوانی برخوردار است که در کنار جاذبه های متنوع تاریخی و طبیعی می تواند نقش مهمی در توسعه منطقه از منظر گردشگری ایفا کند.
او در پایان سخنانش با اشاره به برگزاری جشنواره کباب گلپایگان تصریح کرد: امروز یکی از مهمترین مقولاتی که در صنعت گردشگری در راستای توسعه پایدار این صنعت باید به آن بپردازیم، بازاریابی و به ویژه شاخصه های جدید در علم بازاریابی یعنی برند سازی است، لذا با توجه به استقبال عموم گردشگران از غذای سنتی کباب گلپایگان، این غذای سنتی، این استعداد را دارد تا به عنوان برند گردشگری شهرستان گلپایگان مطرح شود.
در اولین جشنواره گردشگری کباب گلپایگان پیش بینی های اولیه حکایت از شرکت بیش از 4 هزار نفر علاقه مند داشت، لکن آمارهای موجود حاکی است که در این جشنواره بیش از 10 هزار نفر از مردم گلپایگان و گردشگران محور غرب استان اصفهان مشارکت نمودند.
در این جشنواره، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان، جمعی از مدیران اداره کل، فرماندار شهرستان، نماینده مردم شهرستان های گلپایگان و خوانسار در مجلس و تنی چند از مسئولان شهرستان نیز حضور داشتند.

کباب گلپایگان یکی از غذاهای سنتی این شهرستان می باشد
شهرستان گلپایگان دارای بیش از 7 هزار هکتار مرتع است، با این وصف 25 درصد از مردم این شهرستان دارای بیش از 200 هزار راس دام می باشند، روی همین اصل گوشت تازه یکی از مهمترین اقلام تهیه کباب سنتی گلپایگان است.
یکی از مهمترین ویژگی های کباب گلپایگان مهارت پخت آن می باشد، بگونه ائی که برای تهیه این غذای سنتی، گوشت قرمز تازه، به همراه پیاز و نمک به صورت مستقیم در برابر دیدگان مشتری قطعه قطعه شده و سپس چرخ شده و بر روی ذغال طبخ می شود.


دسته بندی : گردشگری

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1397/04/02 12:08

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1397/04/02 12:08