فعالان گردشگری و فرهنگی زادگاه رستم دستان، میهمان مردم اصفهان شدند / سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان دروازه گردشگری ایران و اصفهان از شبه قاره هند مطرح شود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
فعالان گردشگری و فرهنگی زادگاه رستم دستان، میهمان مردم اصفهان شدند / سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان دروازه گردشگری ایران و اصفهان از شبه قاره هند مطرح شود.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز از برگزاری جشنواره فرهنگی با عنوان "پویش فرهنگی خطه سیستان و بلوچستان" (زادگاه رستم دستان، قهرمان اسطوره ائی شاهنامه فردوسی) در اصفهان و در طی روزهای نهم و دهم آبان ماه به مدت 2 روز خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ امروز شنبه 11 آبان ماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به لزوم ارائه تنوع در محصولات گردشگری که یک نیاز اساسی در عرصه رقابت در صنعت گردشگری به شمار می رود و همچنین در راستای تلاش جهت معرفی جاذبه های ناشناخته و یا کمتر شناخته شده به مردم به عنوان گردشگران بالقوه، با هماهنگی های به عمل آمده با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان، فرهیختگان حوزه های گردشگری و فرهنگی این استان (با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و معاون گردشگری استان سیستان و بلوچستان) به مدت 2 روز میهمان مردم اصفهان بودند.
او در همین راستا تصریح کرد: فعالیتهای فرهنگی و هنری، کاروان فرهنگی ، هنرمندان استان سیستان و بلوچستان در بخش های مختلفی از جمله: نمایشگاه عکس از ظرفیتها و جاذبه های گردشگری استان، برپائی سیاه چادر عشایر سیستان و بلوچستان و ارائه محصولات عشایر کویر سیستان و بلوچستان، معرفی و عرضه صنایع دستی و غذاهای سنتی و اصیل مردم سیستان و بلوچستان همراه با اجرای رویدادهای فرهنگی و هنری مردم کهن دیار سیستان و بلوچستان برگزار گردید.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه با اشاره به غنای ساختار فرهنگی و تمدنی خطه سیستان و بلوچستان تاکید کرد: با توجه به غنای فرهنگی و تمدنی این دیار کهن که ریشه در تاریخ اساطیری ایران دارد و با عنایت به لزوم ایجاد تنوع در محصولات گردشگری، پویش فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان در اصفهان برگزار شد، زیرا معتقدیم با توجه به سیاستهای جدید ما در راستای شناسائی بازارهای جدید هدف گردشگری به ویژه در محور قاره کهن آسیا و شرق این قاره، استان سیستان و بلوچستان می تواند به عنوان دروازه گردشگری ایران در محور کشورهای شبه قاره هند با بیش از 5/1 میلیارد نفر جمعیت مطرح شود.
الله یاری همچنین در زمینه توسعه گردشگری داخلی میان دو استان اصفهان و سیستان و بلوچستان نیز گفت: با عنایت به سیاستهای جدید در حوزه گردشگری اصفهان که در دو بخش شناخت کشورهای هدف جدید گردشگری و همچنین تلاش در راستای افزایش ماندگاری گردشگری متمرکز شده است، می کوشیم تا با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان و فعالان فرهنگی و گردشگری استان اصفهان مسیرهای جدید گردشگری میان دو استان کشور در دو حوزه محورهای شرق کشور و فلات مرکزی ایران تعریف شود تا ضمن آشنائی مردم دو استان با جاذبه های گردشگری یکدیگر به رونق گردشگری داخلی میان دو استان اصفهان و سیستان و بلوچستان یاری رسانی کنیم و این در حالی است که با برنامه ریزی در این راستا، ضمن بهره مندی اقتصادی و فرهنگی فعالان گردشگری و فرهنگی دو استان، استانهائی نیز که در میانه راه قرار دارند می توانند از این رونق تولید گردشگری میان دو استان بهره مند شوند.
برنامه های فرهنگی و گردشگری، کاروان گردشگری استان سیستان و بلوچستان به مدت 2 روز در فضاهای تاریخی و فرهنگی اصفهان از جمله: مجموعه جهانی کاخ چهلستون، مجموعه تاریخی پل خواجو و نگارخانه عکس "نگرش" اصفهان برگزار گردید.
از جمله شاخص ترین برنامه فرهنگی، هنرمندان سیستان و بلوچستان در این 2 روز در اصفهان می توان به آئین های سنتی "رقص شیشه" و "رقص دو چوبه" اشاره کرد که عمدتا ریشه در تاریخ اساطیری و کهن دیار سیستان و بلوچستان دارد.
این آئین ها عمدتا در اعیادی همچون "ولادت رسول اکرم(ص)" و "عید نوروز" در مناطق مختلف استان پهناور سیستان و بلوچستان اجرا می شود.


دسته بندی : گردشگری

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1398/08/11 13:23

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1398/08/11 13:23