برگزاری نشست تخصصی "مردم نگاری روستایی و هویت"، به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان عنوان کرد:
برگزاری نشست تخصصی "مردم نگاری روستایی و هویت"، به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی
رییس اداره میراث فرهنگی کاشان از برگزاری نشست تخصصی مردم نگاری روستایی و هویت، به مناسبت روزجهانی بناها و محوطه های تاریخی با حضور دهیاران و بخشداران شهرستان کاشان خبر داد. 
به گزاش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، ظهر امروز 31 فروردین ماه، مهران سرمدیان رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان با اعلام این خبر گفت: اختصاص یک روز خاص به عنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی اقدامی خردمندانه برای ایجاد فرصت هایی عالی در راستای توجه به مسئله آسیب پذیری آثار تاریخی و افزایش آگاهی در مورد بناها و محوطه‌های تاریخی در سطح عمومی و زمینه ساز حمایت و حفاظت فیزیکی و معنوی از آثار تاریخی، فرهنگی و هرچه بیشتر نهادینه کردن اهمیت حفظ مواریث فرهنگی است. 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: هر ساله در گرامی داشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی شعاری انتخاب می گردد که شعار امسال "سال جهانی مناظر روستایی" است، به همین منظور اداره میراث فرهنگی کاشان با مشارکت دانشگاه کاشان در سالن اجتماعات هتل "سرای عامری ها" اقدام به برگزاری همایش علمی و تخصصی با موضوع "مردم نگاری روستایی و هویت" نمود که سخنرانی استاد نعمت اله فاضلی استاد دانشگاه و پژوهشگر مردم نگار و انسان شناس و همچنین دکتر سعید جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان دهیاری ها و شهرداری های کشور از جمله برنامه های این نشست تخصصی بود. 
سرمدیان اجرای کارگاه آموزشی مردم نگاری روستاهای کاشان را توسط عباس تراب زاده پژوهشگر مردم شناس اداره میراث فرهنگی کاشان و عضو شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کشور را از برنامه های آموزشی بسیار مفید این نشست دانست.
نعمت اله فاضلی، انسان شناس و پژوهشگر برجسته کشور نیز در این نشست اذعان داشت که آئین ها و سنت ها، بخشی از هویت ملی ما است که بر آمده از پیشینه غنی ما می باشد و ثبت این آئین ها به ماندگاری هویت روستایی کمک می کند .
وی خاطر نشان کرد: انسان در طول تاریخ صمیمی ترین رابطه را با طبیعت داشته است و این روستائیان عزیز هستند که بیشترین تعامل را با طبیعت داشته اند و دوستان خوبی برای طبیعت بوده اند. 
این استاد دانشگاه در ادامه تاکید کرد: با آموزش به مردم روستاها، و فرهنگ سازی درست، همگان متوجه خواهند شد که هر پدیده فرهنگی یا رویداد اجتماعی که ریشه در تاریخ روستا دارد می تواند عنصر هویت سازی برای روستا باشد.
سعید جندقیان معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز در این نشست گفت: هم اکنون 62 هزار روستا، آبادی و ده، در کشور وجود دارد که در این بین 38800 روستا دارای بالای 30 خانوار است که 3748 روستا دارای دهیاری می باشند و این یعنی 95 درصد روستاهای کشور را دهیاران مدیریت می کنند.
وی افزود: هم اکنون 500 روستای هدف گردشگری در کشور وجود دارد که دهیاران آنها باید آموزش های مرتبط با زبان، مبانی گردشگری و آینده پژوهی را فرا بگیرند .
جندقیان با بیان این که باید طی 20 سال آینده به اندازه 600 سال گذشته برای توسعه کشور برنامه ریزی کنیم افزود: اگر ما طی سالهای گذشته برای رونق تولید و بارورکردن پتانسیل های نهفته ی مختلف در روستاها تلاش می کردیم، اکنون به جای 500 روستا، باید 1200 روستا در استان اصفهان به روستای هدف گردشگری تبدیل می شد.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در پایان خاطر نشان کرد: در نخستین نگاه، شرایط ظاهری و نمای هر روستا بیانگر فرهنگ و تاریخ ما است و از این رو روستاها دارای اهمیت بوده و باید مردم نگاری بر پایه هویت روستای مورد بحث قرار گیرد.


دسته بندی : گردشگری

نویسنده : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان درج : 1398/01/31 19:27

تایید توسط : اداره روابط عمومی، امور فرهنگی و امور اجتماعی
تاریخ و زمان تایید: 1398/01/31 19:27