دوشنبه 27 خرداد 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

مرمت کاشی تاریخی مسروقه بقعه امامزاده حسن بن موسی (ع) "میرنشانه" در شهرستان کاشان

معاون مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان عنوان کرد:
مرمت کاشی تاریخی مسروقه بقعه امامزاده حسن بن موسی (ع) "میرنشانه" در شهرستان کاشان
مهران سرمدیان، معاون مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان از مرمت کاشی تاریخی مسروقه بقعه امامزاده حسن بن موسی (ع)- میرنشانه این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 15 دی ماه، مهران سرمدیان معاون مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان با اعلام این خبر گفت: برای مرمت آسیب دیدگی این شی تاریخی بیش از یک ماه توسط کارشناس مرمت دانشکده مرمت دانشگاه اصفهان زمان صرف شده است.
سرمدیان افزود: شهر کاشان مساجد تاریخی و کهن بسیاری دارد که به جزء کارکرد عبادی، به عنوان آرامگاه هم استفاده می‌شدند. یکی از این مکان ها، بقعه و مسجد میرنشانه است که مشاهیری چون شیخ ابوسعید و حاج میرزا ابوالقاسم مجتهد در این بقعه دفن شده‌اند .سقف زیر گنبد با کاشی‌های معرق کاری شده به زیبایی تزئین شده است که نمای داخلی بقعه و مسجد میرنشانه را جذاب می‌کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان تاکید کرد: روی قبر این آرامگاه، صندوق چوبی منبت کاری قرار دارد که  بر روی کتیبه ‌های اطراف آن تاریخ 978 هجری قمری به همراه آیات قرآنی حکاکی شده است.
فاطمه سلیمانیان، امین اموال اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان نیز در همین زمینه افزود: این کاشی تاریخی بخشی از کاشیکاری  های بنای اصلی ورودی بقعه تاریخی امامزاده حسن بن موسی (ع) - میرنشانه است که در هنگام سرقت، دچار آسیب شده بود که بعد از مرمت اصولی سر جای اصلی خود نصب گردید.
فاطمه سلیمانیان ادامه داد: این کاشی تاریخی لاجوردی رنگ با سوره توحید در کادر دور و انتهای آن تاریخ 716 هجری قمری و در کادر وسط "عمل علی ابن محمد" نقش بسته است.
این مجموعه ارزشمند در تاریخ 13 /2/53 خورشیدی به شماره 971  در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1397/10/15 13:19

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit