یک شنبه 22 تير 1399
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک کاشان با حکم قضایی

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان عنوان کرد:
برخورد با ساخت و ساز غیر مجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک کاشان با حکم قضایی
مهران سرمدیان رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کاشان از تخریب یک مورد ساخت و ساز که به صورت غیرمجاز در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک ساخته شده بود و در جهت حفظ حریم اثر تاریخی تپه سیلک، با حکم قضایی و حمایتهای شهرداری کاشان، توسط واحد اجرایی شهرداری خبر داد. 
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان؛ امروز 21 آبان ماه، مهران سرمدیان با اعلام این خبر گفت: ساخت و ساز مذکور در حریم درجه یک محوطه باستانی سیلک صورت گرفته بود و پرونده این ملک از اوایل سال 1397 در مراجع قضایی در دست بررسی بود که پس از تشریفات قضایی و اخذ حکم قطعی با همکاری عوامل شهرداری کاشان و همچنین پشتیبانی نیروی انتظامی شهرستان، تخریب شد.
تپه سیَلک نام نخستین تمدن ایران مرکزی با بیش از 7500سال قدمت و یکی از محوطه های مهم فلات کشور و قدیمی ترین سکونت گاه فلات مرکزی ایران، در جنوب غربی کاشان واقع شده و شامل دو تپه شمالی و جنوبی و دو گورستان به فاصله 600متری از یکدیگر است. یکی از این گورستان ها با قدمت 3500ساله در 200متری تپه جنوبی و گورستان دیگر قدمتی سه هزار سال ساله دارد.
زیگورات سیلک که 15.94متر از ارتفاع آن باقی مانده از کهن ترین زیگورات های ایران است.
محوطه باستانی سیلک کاشان سال1310 با شماره 38 در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران و سال1997 میلادی در فهرست ثبت آثار موقت جهانی قرار گرفته .


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/08/21 10:08

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit