سه شنبه 1 مهر 1399
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

پیام مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان به مناسبت روز جهانی صنایع دستی و پاسداشت هفته صنایع دستی


بنام آنکه جان را فکرت آموخت
اگر نگاهی عمیق به سیر تطور حیات فرهنگی و تمدنی مردم این سرزمین به ویژه در فلات مرکزی ایران داشته باشیم، نیک در می یابیم که انسان در این خطه، حداقل بر اساس کاوش های باستان شناسی در تپه های سیلک کاشان از بیش از 7 هزار سال قبل با هنر سفالگری آشنا شده و بیش از 6 هزار سال پیش چرخ سفالگری را اختراع کرد و از آن پس بود که انسان در کنار تکاپوی دائمی برای ادامه حیات خود نگاهی ویژه نیز به هنر برای بهبود زندگانی خود داشت.
پس هنر همواره گام به گام با حیات فرهنگی و تمدنی مردم این سرزمین در طول هزاره های متمادی همراه بوده است. با این وصف بیهوده نیست که امروز نزدیک به دوسوم صنایع دستی و هنرهای سنتی جهان در ایران و بیش از یک سوم هنرهای دستی بشریت در استان اصفهان جای گرفته است.
با این وصف بیستم خردادماه همه ساله بهانه ائی را فراهم می آورد تا گردهم آمده و از یک سو یاد و خاطره نیاکان هنرمند را گرامی داشته و از سوی دیگر به این نکته بیندیشیم که از این دستاورد ارزشمند نیاکان برای زندگانی امروز و نسلهای آینده بهره برداری کنیم.
در پایان سال گذشته و در بهار امسال، با کمال تاسف، شیوع ویروس کرونا باعث شد تا هنرمندان و فعالان ارجمند و گرانمایه در حوزه صنایع دستی استان همانند سایر زحمتکشان ایران زمین دچار زحمات فراوانی شوند.
اگر چه این زحمات سخت و طاقت فرسا است، لکن امید می رود تا همانند نیاکانمان که بارها و بارها از مخاطرات گوناگون با اتکاء به خداوند متعال و همچنین با خلاقیت، نوآوری و حمایت از یکدیگر سرافرازانه از این بحران عبور کنیم.
بدینوسیله دهم ژوئن (بیستم خردادماه) که همه ساله توسط سازمان جهانی صنایع دستی، روز جهانی تجلیل از صنایع دستی و هنرمندان سنتی نامگذاری شده را به تمامی هنرمندان، فعالان صنایع دستی و همکاران سخت کوش خود در حوزه صنایع دستی در پهنه استان هنر خیز اصفهان صمیمانه تبریک عرض می نمایم.فریدون الله یاری
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان


دسته بندی : صنایع دستی
تاریخ و زمان تایید: 1399/03/20 10:28

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit