پنج شنبه 21 آذر 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

آغاز عملیات مرمت بنای باستانی "نارین قلعه" شهرستان نائین برای اولین بار در استان اصفهان

آغاز عملیات مرمت بنای باستانی "نارین قلعه" شهرستان نائین برای اولین بار در استان اصفهان
فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از آغاز اولین عملیات مرمت بنای تاریخی "نارین قلعه" شهرستان نائین به همت اداره کل میراث فرهنگی استان و اداره میراث فرهنگی این شهرستان در یکصد سال اخیر خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ ظهر امروز 30 تیرماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان این موضوع گفت: بنای تاریخی "نارین قلعه" واقع در شهرستان نائین یکی از کهن ترین قلعه های تاریخی استان اصفهان میباشد که در مرکز بافت تاریخی نائین بر روی تپه ای تاریخی واقع شده است. 
او افزود: بر اساس شواهد، نوع مصالح بکار رفته در بنای این قلعه به دوران پیش از اسلام باز می گردد، با این حال متاسفانه بدلایل مختلف از جمله موضوع مالکیت، این بنای تاریخی تا کنون مورد بی توجهی قرار گرفته بود، که خوشبختانه در سال گذشته با تلاش‌های اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، مالکیت این قلعه به اداره کل میراث فرهنگی سپرده شد و در سال جاری اولین اعتبار مرمتی حداقل در یکصد سال اخیر که بالغ بر 910 میلیون ریال می باشد، جهت حفاظت و مرمت از آن تخصیص یافت.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین افزود: قرارداد این طرح، در اواخر خردادماه سال جاری منعقد شد و بر اساس این طرح، مرمت آن به مدت دو ماه با نظارت کارشناسان گروه حفظ و احیاء اداره کل و اداره میراث فرهنگی شهرستان، صورت می پذیرد. 
الله یاری همچنین گفت: این مرمت با مصالح خشتی و گلی و اجرای کاهگل بصورت کاملا همگون با مصالح اصلی این قلعه، صورت میگیرد.  
بنای تاریخی نارین قلعه شهرستان نائین از نظر ساختار و قدمت از شباهت بسیاری با بنای نارین قلعه شهر میبد در استان یزد برخوردار می باشد.
شایان ذکر است با انجام مطالعات باستان‌شناسی، معماری و تاریخی می توان اطلاعات بیشتری نسبت به قدمت این اثر تاریخی و همچنین حیات اجتماعی مردم فلات مرکزی ایران بدست آورد.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/30 13:25

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit