پنج شنبه 21 آذر 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

آغاز مرحله دوم ساماندهی سرویس های بهداشتی مسجد تاریخی امام(ره) اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
آغاز مرحله دوم ساماندهی سرویس های بهداشتی مسجد تاریخی امام(ره) اصفهان
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان امروز از آغاز مرحله دوم عملیات ساماندهی سرویس های بهداشتی مسجد امام اصفهان در راستای مقابله با نم و رطوبت در ضلع شمال شرقی مسجد و در بخش آقایان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 24 تیرماه، فریدون اله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب افزود: با اتمام بخش اول ساماندهی سرویس های بهداشتی در بخش بانوان و بازگشایی این قسمت برای استفاده نمازگزاران و مردم، ساماندهی بخش دوم سرویس های بهداشتی مسجد امام(ره) آغاز شد.
او در همین رابطه اظهار داشت: با توجه به اینکه در طی سالهای گذشته رطوبت در سطح گسترده ائی در دیواره های بخش های مختلف مسجد به ویژه در دیواره های بخش شمال شرقی مسجد گسترده شده بود، شناسایی منبع رطوبت در دیوار و کف داخلی و خارجی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت.
اله یاری در همین رابطه افزود: بررسی های کارشناسی در این بخش از مسجد نشان داد که ایجاد سرویس های بهداشتی در طی سه دهه گذشته و عدم ایجاد سیستم صحیح دفع فاضلاب باعث شده بود تا آسیب های جدی به بدنه دیوارهای این بخش وارد شده بود، با این وصف، اقدامات مرمتی و ترمیم سرویس های بهداشتی این مسجد تاریخی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی استان قرار گرفت.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین تصریح کرد: برای ساماندهی بخش اول سرویس های بهداشتی مسجد امام بالغ بر پنج میلیارد ریال هزینه شد.
اله یاری  همچنین افزود: در حال حاضر مرحله دوم عملیات رطوبت زدایی و ساماندهی سرویس های بهداشتی در بخش مردانه با اعتباری بالغ بر سه میلیارد ریال آغاز شد.
در رابطه با عملیات مرمت سرویس های بهداشتی مسجد تاریخی امام "حمید محمدنژاد" ناظر عالی دفتر فنی اداره کل در این عملیات مرمتی، درباره ویژگی های مبارزه با رطوبت در این عملیات عنوان کرد: با عنایت به تعریف فعالیت مرمتی در این حوزه توسط مدیر دفتر فنی اداره کل، بازدیدها و بررسی های کارشناسی از این بخش از مسجد تاریخی امام انجام شد، لذا نتیجه بررسی ها حاکی بود که در طی سالهای متمادی داغ رطوبت به صورت صعودی در دیواره های بخش شمال شرقی مسجد در حال افزایش بوده که دو عامل در این آسیب موثر بوده است.
محمدنژاد در رابطه با این دو عامل افزود: عوامل بروز رطوبت در این بخش از مسجد عبارتند از: عدم ایزوله مناسب سرویس های بهداشتی در دهه های گذشته و اتصال مستقیم آنها به دیوارهای اصلی مسجد در این بخش باعث شده بود تا آبهای سطحی و فاضلاب به صورت تدریجی به جرزهای اصلی مسجد نفوذ نمایند.
ناظر دفتر فنی اداره کل درباره عامل دوم نفوذ رطوبت در این بخش از مسجد افزود: عدم شیب بندی مناسب در محوطه های پیرامون باعث شده بود تا آبهای سطحی ناشی از باران به صورت مستقیم در ده های مختلف به صورت تدریجی به جرزها وارد شود.
حمید محمدنژاد درباره اقدامات صورت گرفته در این طرح مرمتی عنوان کرد: با توجه به مشکلات موجود عملیات مرمتی در دو بخش در حال انجام است، بدین ترتیب که در وهله اول ساخت سرویس های بهداشتی جدید با مصالح بازگشت پذیر بدون اتصال به بدنه های اصلی و ساماندهی لوله ها و کانالهای دفع فاضلاب و ایزوله کردن دقیق کف سرویس ها و خشکه چینی مصالح در کف در دستور کار قرار گرفت.
او همچنین درباره سایر اقدامات مرمتی در این زمینه تصریح کرد: ساماندهی و طراحی محوطه بیرونی سرویس و شیب بندی صحیح و هدایت آبهای سطحی و همچنین اجرای کانالهای ناکش جهت دفع رطوبت صعودی در دیوارها  همراه با اجرای دقیق هواکشها جهت تسریع در امر تهویه هوا و دفع رطوبت از دیگر اقدامات مرمتی در سرویس های بهداشتی جدید مسجد تاریخی امام است.
مسجد امام (ره) یکی از بناهای تاریخی اصفهان در میدان نقش جهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌ شمار می‌رود. مسجدِ امام(ره) در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ به شماره ثبت ۱۰۷ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/24 13:18

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit