دوشنبه 27 خرداد 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

تدوین طرح مرمت خانه نائل اصفهان در سال ١٣٩۶ / آغاز عملیات مرمت پس از نهائی شدن حکم دادگاه

اداره امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان

تدوین طرح مرمت خانه نائل اصفهان در سال 1396 / آغاز عملیات مرمت پس از نهائی شدن حکم دادگاه

اداره امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان با ارائه توضیحاتی عنوان کرد: طرح مرمت خانه نائل اصفهان با تمام جزئیات تدوین شده، با این وصف جهت شروع عملیات مرمت این بنای تاریخی در انتظار نهائی شدن حکم دادگاه می باشیم.

در توضیحات اداره امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، آمده است: با عنایت به اینکه 75درصد این خانه تاریخی در یک دهه گذشته ویران شده بود، عملیات مرمت بخشهای باقیمانده این خانه تاریخی در آبان ماه سال گذشته در دستور کار این اداره کل قرار گرفت. با عنایت به تجهیز کارگاه مرمت و استقرار پیمانکار، متاسفانه متعرضین به این اثر تاریخی، شبانه و در راستای تعریض کوچه پیرامون این خانه تاریخی در دوم آذر ماه سال 1396 اقدام به تخریب باقیمانده این خانه تاریخی نمودند.

مرمتگران اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان پس از اطلاع از تخریب خانه نائل تلاش نمودند تا ضمن تهیه طرح مرمت این اثر تاریخی، اقدام به جمع آوری و بازیابی تزئینات ارزشمند باقیمانده این خانه نمایند.

همچنین این اداره کل در اقدامی دیگر با توجه به احتمال تعریض کوچه های پیرامون این خانه تاریخی اقدام به محصور نمودن زمین این مجموعه در راستای حفظ عرصه و حریم خانه تاریخی و جلوگیری از تعرض به حریم آن نمود.

اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در اقدامی دیگر از طریق تنظیم شکایت به دادسرا موضوع را از طریق مراجع قضائی مورد پیگیری قرار داد، با این وصف هم اکنون حکم اولیه در راستای مجازات متخلفین و مسببین صادر شده و پس از اعتراض مسببین به حکم اولیه، هم اکنون این اداره کل در انتظار نهائی شدن رای دادگاه می باشد.

در پایان توضیحات اداره امور فرهنگی و روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، آمده است: با توجه به شکایت مطرح شده و صدور رای دادگاه، مسببین پس از صدور حکم نهائی، موظف به تامین خسارت در راستای بازسازی کامل این بنای تاریخی می باشند، لذا هم اکنون ضمن تهیه طرح مرمت در سال گذشته و بازیابی عناصر ارزشمند این خانه تاریخی و همچنین محصور نمودن حریم این خانه تاریخی، در انتظار نهائی شدن رای دادگاه بوده تا پس از آن عملیات مرمت به سرعت آغاز شود.دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1397/10/06 10:39

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit