یک شنبه 30 تير 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

پایش بناهای شاخص تاریخی استان اصفهان پس از بارندگی های اخیر / در حال حاضر هم خطری پلهای تاریخی زاینده رود را تهدید نمی کند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان عنوان کرد:
پایش بناهای شاخص تاریخی استان اصفهان پس از بارندگی های اخیر / در حال حاضر هم خطری پلهای تاریخی زاینده رود را تهدید نمی کند.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان صبح امروز از پایش بناهای شاخص تاریخی استان اصفهان به ویژه پلهای تاریخی زاینده رود خبر داد و تاکید کرد: در حال حاضر هیچ خطری پلهای تاریخی استان اصفهان را تمدید نمی کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 8 فروردین، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب افزود: با عنایت به بارندگی های وسیع چند روز اخیر در استان اصفهان و به ویژه بارش بیش از 40 میلیمتری رحمت الهی در شهر تاریخی اصفهان، از 2 روز گذشته، تیمی کارشناسی، تمامی بناهای تاریخی را در سطح شهر و استان اصفهان مورد پایش کارشناسی قرار داده اند.
او در ادامه افزود: تمامی بناهای شاخص تاریخی استان در وهله اول مورد بررسی و پایش دقیق قرار گرفتند و خوشبختانه تمهیدات اندیشیده شده در پیش از شروع بارندگی توسط کمیته میراث فرهنگی ستاد سفر نوروزی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان باعث شد تا کوچکترین اسیبی به این بناها وارد نشود.
الله یاری همچنین گفت: در وهله دوم تمامی ادارات میراث فرهنگی شهرستانهای استان موظف شدند تا با بررسی سایر اثار تاریخی بویژه خانه های تاریخی مناطق مختلف استان را مورد پایش قرار داده و در صورت بروز اسیب به این بناها به سرعت نسبت به ارایه گزارش میزان تخریب احتمالی اقدام نموده تا در اسرع وقت جهت ارایه طرح مرمت و تخصیص اعتبار لازم اقدام شود.
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین با اشاره به پایش پلهای تاریخی زاینده رود تاکید کرد: با توجه به اینکه سیلابهای فصلی به صورت مجزا در بخشهای بالا دست و پایین دست زاینده رود وارد رودخانه شده است، از هشت پل تاریخی از مجموع یازده پل تاریخی زاینده رود در استان اصفهان سیلاب عبور می نماید، که خوشبختانه با اقدام بموقع ستاد بحران اداره کل، پیش از عبور سیلاب از این پلها، تمامی انها مورد پایش دقیق قرار گرفت و خوشبختانه در حال حاضر هیچگونه خطری پلهای تاریخی زاینده رود را تحدید نمیکند.
الله یاری همچنین افزود: از هشت پل تاریخی عنوان شده هفت پل بویژه پلهای تاریخی شهر اصفهان در محور پایین دست رودخانه قرار گرفته که خوشبختانه همگی انها مورد پایش قرار گرفته و در حال حاضر نیز سیلاب در این بخش از رودخانه در حال فروکش کردن می باشد. با این حال تنها پل تاریخی “اورگان” در ابتدای مسیر زاینده رود در داخل استان اصفهان و در محور زاینده رود پیش از ورود به دریاچه سد زاینده رود قرار گرفته و بدلیل اینکه شدت ورود سیلاب در بالا دست زاینده رود بسیار زیاد است ، این پل تاریخی که خوشبختانه با مصالحی همچون سنگ بنا شده همه روزه توسط کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان چادگان مورد پایش قرار میگیرد.


دسته بندی : گردشگری
تاریخ و زمان تایید: 1398/01/08 14:16

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit