سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

ثبت جهانی اولین میراث فرهنکی استان اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسکو

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: مراسم آیینی قالیشویان مشهد اردهال کاشان ثبت جهانی شد .

 به گزارش اداره روابط عمومی و امور فرهنگی  استان اصفهان محسن مصلحی افزود : در خرداد 1389آیین قالیشویان مشهد اردهال با شماره 150 به ثبت میراث معنوی رسید .

وی تصریح کرد: دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور پس از ثبت ملی این آیین در میراث معنوی و با عنایت به پویایی  این رویداد فرهنگی و نقش آن در وفاق و همدلی جامعه جهت ثبت جهانی پرونده مذکور را در دستور کار خود قرار داد.

وی اظهار داشت :به دنبال آن  اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان به همت اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کاشان در سال 1389 مطابق با استانداردهای ثبت جهانی میراث ناملموس،اقدام به مطالعه میدانی،مستند نگاری از قبیل عکس،فیلم،مدارک سوابق تاریخی ،طومارها و رضایت نامه های حقیقی و حقوقی نموده و پس از تدوین و جمع بندی پرونده به پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال و از آنه طریق به دفتر سازمان یونسکو ارسال شد.مصلحی  گفت: پس از تکمیل پرونده و تدوین اسناد و مدارک لازم ،پرونده مذکور در تیرماه 1391 به دفتر ثبت جهانی یونسکو ارسال شد و با کمال خرسندی آیین قالی شویان مشهد اردهال کاشان در هفتمین اجلاس کمیته بین المللی میراث فرهنگی ناملموس در مقر یونسکو در پاریس(15 آذر ماه)  مصادف با 5 دسامبر به تصویب این کمیته رسید.

سرپرست اداره کل  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری افزود: با تلاش های صورت گرفته توسط سازمان  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور و استان و همچنین  نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو این مهم محقق شد.

وی با تشکر از تمامی دست اندرکاران این پرونده و همچنین ستاد برگزاری مراسم سنتی - مذهبی قالیشویان فین و خاوه اظهار داشت:  این رویداد مهم را به تمامی دولتمردان ، ملت بزرگ و شریف ایران بخصوص مردم فرهیخته دارالمومنین شهرستان کاشان تبریک میگویم.

 


دسته بندی : میراث فرهنگی
کلیدواژه : ثبت جهانی - مراسم قالیشویان مشهد اردهال
تاریخ و زمان تایید: 1391/09/18 10:52

مطالب مرتبط :


کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit