پنج شنبه 21 آذر 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

باغ فین کاشان گل سرسبد باغهای ایران در انتظار ثبت جهانی در سال 90

مدیر کل  میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت : باغ تاریخی فین کاشان گل سرسبد باغ های ایران است که نمونه آن دردیگر نقاط کشوروجود ندارد .

به گزارش اداره روابط عمومی ، امور فرهنگی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان "اسفندیارحیدری پور"  از برگزاری  جشن  ثبت جهانی چهلستون  اصفهان و  باغ فین  کاشان در سال 90 خبر داد .

ور خاطر نشان کرد :سازمان میراث فرهنگی کشور پرونده 9 باغ ایرانی  را برای ثبت جهانی پیشنهاد داد که مورد موافقت یونسکو  قرار گرفت که سهم استان اصفهان برای ثبت جهانی دو باغ تاریخی چهلستون اصفهان و فین کاشان است.

حیدری پور با تاکید براینکه  پیگیری اخبار درخصوص خشکی و قطع درختان باغ فین در حال حاضر ثبت جهانی این باغ  را تحت شعاع قرارمی دهد ،افزود: درختان باغ فین عمرمفید خود را کرد ه اند  ومطرح کردن  خبر و گزارش  دراین خصوص و ایجاد موج مخالفت  دراین فضا فقط مانع ثبت جهانی باغ فین می شود.

 مدیر کل  میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان افزود : طی یکسال گذشته تلاش ها و اقتدامات گروه فنی و کارشناسان مربوطه برای رسیدگی به موضوع خشکی درختان باغ فین صورت گرفت ولی متاسفانه  کسانی  درحال حاضر بحث خشکی درختان باغ فین را مطرح می کنند تنها قصد کارشکنی و مانع تراشی برای ثبت جهانی این اثر تاریخی را دارند.

وی تاکید کرد : از سال 87 تا کنون هیچ درختی در باغ فین کاشان خشک نشده و  کهنسال  بودن درختان و سرمازدگی زمستان86را دلیل خشک شدن درختان باغ فین  در سالهای گذشت بود.

حیدری پورگفت : حدود 5 ماه است که به صورت مستمر کارشناسان  درگیر باغ فین هستند تا شرایط مساعدی را برای این اثر تاریخی مهیا کنند.

 حیدری پو ربا اشاره به عدم اطلاع رسانی شفاف وبه موقع از سوی سازمان میراث فرهنگی گفت:   این موضوع سبب شده تا این تردید برای دوستداران میراث فرهنگی به وجود آید .

وی اقدامات انجام شده در طی 5 ماه گذشته برای احیاء باغ فین را شستشوی درختان ، خشکه بری شاخه های درختان حذف درختان کهنسال خشک شده و نهال کاری ،خاک ریزی  و بالا آوردن کف  باغچه ها، خریداری سه دوره درخت برای باغ ذکرکرد.

حیدری پور تصریح کرد : 100 اصله درخت خشک شده با نظارت مستفیم کارشناسان در باغ فین کاشان قطع و 200 اصله درخت جایگزین شد.

وی گل کاری و سامان دهی گونه های مختلف گیاهان کاشته شده در نقاط مختلف  باغ را یاد آور شد و  گفت: با بررسی کارشنان مناسب  سازی سطح خاک برای تقویت و استحکام ریشه گیاهان سوزنی برگ انجام شده است.

حیدی پورادامه داد:  برای خرید و انتخاب کاشت بهترین گونه درخت در باغ فین سه دوره سفر به  شیراز و شمال  کشور را  با حضورمشاور بومی منطقه انجام داده ایم.

وی گفت:  در سال جاری 500 میلیون تومان برای انجام پروژه های گوناگون  در باغ فین هزینه شده است و هم اکنون برای آماده سازی باغ فین به ویژه برای ایام نوزو و حضور گردشگران داخلی و خارجی ده پیمانکار درباغ به اجرای پروژ ه های عمرانی مشغول هستند.

وی امتیاز ثبت یک اثر را درفهرست آثار جهانی اختصاص ردیف اعتباری ویژه، آزاد سازی حریم ها ،تغیرکاربری ها، جلوگیری ازاعمال الحاقات سلیقه ای، انجام مرمت ها مطابق نظر کارشناسان  یونسکو و مطابق با آخرین تکنیک های روزعنوان کرد.

وی درخصوص باغ کهنه که درنزدیکی باغ فین قراردارد، گفت:  حریم باغ کهنه در حریم باغ فین تایید شده ودرحال حاضر موضوع بررسی عرصه باغ در دستور کارقرارخواهد گرفت .

به گفته وی برای آبیاری مستمر و منظم درختان باغ فین در حال حاضر 5 ساعت آب در هفته سهم باغ فین است که برای آبیاری مطلوب هم اکنون سازمان میراث فرهنگی در حال آماده سازی یک منع ذخیره آب است . 

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با بیان  اینکه در سال 91 ثبت جهانی پرونده مسجد جامع اصفهان و سال 92 پرونده ثبت جهانی محور تاریخی گردشگری اصفهان بررسی خواهد شد، تصریح کرد: طی یک ماه آینده پایگاه مسجد جامع راه اندازی خواهد شد تا  مشکلات موجود درروند ثبت جهانی مسجد رابررسی و در خصوص اصلاح الحاقات و مشکلات عرصه مسجد اقدام کند.منبع
دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1389/12/15 13:05

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit