پنج شنبه 27 دي 1397
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر
فرصت سوزی یا فرصت سازی !
فرصت سوزی یا فرصت سازی !
متنی را در روز ۱۳ آذر در صفحه گردشگری روزنامه وزین اصفهان امروز خواندم . نقدی بود از خانم نفیسه حاجاتی که دلسوز و نقاد حوزه گردشگری است وانصافا علاقه مند وپرکار در این حوزه . البته قلم ایشان عمدتا متوجه نیمه خالی لیوان است . هرچند ما دولتی ها دائما نیاز مند  نقد دلسوزانه هستیم، اما نقاد نیز خالی از نقد نیست وچه بسا بدون نقد ،نقاد هم به بیراهه رفته و نیمه پر لیوان را انکار خواهد کرد . 
متن ایشان متوجه عدم استفاده از فرصت حضور ۴۶ نفر از اعضای فدراسیون خبرنگاران گردشگری اسپانیادر اصفهان بود که لازم است توضیحاتی در این رابطه ارائه شود . 
دعوت این گروه در ادامه سلسله فم تورهایی است که از چندسال پیش توسط سازمان و با همکاری بخش خصوصی بمنظور آشناسازی افراد وگروههای تاثیر گزار بر اذهان ومردم کشورهای دیگر به واسطه بازدید از جاذبه های گردشگری کشور آغاز شده است . در این رویکرد سازمان بدنبال تاثیر گزاری بر گروهها وافرادی است که میتوانند بر خیل عظیمی از مردم کشورشان تاثیر گزار باشند وزمینه های سفر آنان را به کشورمان فراهم سازند . نیک میدانبم که اقتصاد گردشگری به سرعت در حال طی مراحل ترقی برای صعود در صدر جدول اقتصاد جهانی است . علاوه برآن، در خصوص کشور ما که به هردلیل ،آماج تبلیغات منفی و مواجه با ایران هراسی واسلام هراسی است ،ضرورت آن دوچندان است . مهمترین این گروهها اصحاب رسانه ، مسئولان بخش دولتی موثر ، توراپراتورها و افراد ذی نفوذ و...هستند . این گروه نیز باحمایت های معنوی وتلاش سازمان و البته با اسپانسری آژانس ایران دوستان (برادران واقفی) به ایران دعوت و از جاذبه های گردشگری تهران و مثلث طلایی گردشگری ( اصفهان .شیراز .یزد ) بازدید ودر ضمن برنامه ها، با مسئولان مربوطه نیز ملاقاتهایی را داشتند که اینجانب به همراه مدیرکل نیز افتخار حضور در جمع آنان را داشتم . 
در اینگونه جلسات معمولا اقدامات ذیل انجام میشود :
۱/معرفی کشور ،شهر واستان توسط بخش دولتی بصورت شفاهی و از طریق هدیه محصولات فرهنگی به آنان 
۲/ایجاد ارتباط بین بخش خصوصی گردشگری استان ( دفاتر خدمات مسافرتی و هتلها و...) با نامبردگان وآشنایی باطرفهای مقابل و تبادل نظر درخصوص نوع همکاریهای بعدی 
۳/استماع نظرات آنان در زمینه شناخت قبل از سفر به کشورمان و ذهنیت کنونی پس از بازدید 
۴/درخواست از آنان برای اعلام نظراتشان در خصوص نقاط قوت وضعف گردشگری استان 
۵/هماهنگی برای بازدید رایگان از بناهای تاریخی وجاذبه های گردشگری استان 
۶/احتمالا ردوبدل هدایا که از این طرف معمولا صنایع دستی شهر و سی دی هشت زبانه معرفی اصفهان و کاتالوگ، نقشه، کتاب و...درخصوص جاذبه های شهر واستان است .
۷/تبادل کارت ویزیت توسط ما وبخش خصوصی با طرفهای مقابل برای ارتباطات بعدی .
در اینگونه جلسات معمولا ما با مشکلات، نقاط قوت وضعف حوزه گردشگری شهر، الزامات ،بایدها ونبایدها از زبان آنان آگاه شده و برای رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت تلاش میکنیم .همچنبن برای ایجاد تسهیلات بمنظور حضور بخش خصوصی استان  در نمایشگاههای ان کشور وبرقراری فم تور و.....چانه زنی میکنیم .
این موارد نیمه پر لیوان است که نادیده انگاشتن آن بی انصافی است . و البته بنده بکار بردن فرصت سوزی توسط نگارنده را نمیدانم متوجه کدام فرصتی است که از دست رفته !! البته معمولا اسپانسرها بدلایلی ،محدودیتهایی را برای حضور اشخاص و افراد اعلام میکند که دست ما برای دعوت کاملا باز نیست اما نباید بخاطر عدم حضور خود ، تمامی زحمات فوق را نادیده گرفت . ضمن اینکه دوشب بعداز آن جلسه دیگری با ۳۳ نفر از تور اپراتورهای ۱۲ کشور جهان داشتیم که با حضور مقاماتی از شهرداری ،جلسه مشابهی تشکیل شد ولی این جلسه فرصت سوزی قلمداد نشد !!! 
علی ایحال بنده با شما در بسیاری از مفاد نامه تان بویژه "" مقایسه سهم گردشگر ورودی به کشور و استان وقیاس با کشورها وشهرهای مهم گردشگری دنیا و تاکید براینکه نسبت به سهم خود خیلی عقب مانده ایم و در اول راهیم "" موافق هستم اما باز هم باید شرایط موجود کشور و بویژه استان را درنظر گرفت و انتظار را در همین حد کاهش داد. آنچه مسلم است محدودیت های ملی ، اخلاقی ، مذهبی  و بویژه مشروط کننده های فرهنگی وبعضا دخالت سلیقه ها و نظرات شخصی ، همچنین ناهماهنگی دستگاهها ، موازی کاریها ، عدم تعریف گردشگری بعنوان یک پروژه اساسی و ملی ، عدم الزام دیگر دستگاهها به حرکت حول محور گردشگری ، عدم تعریف شهر گردشگر در کشور با شب های زنده و شاد و با نشاط ، عدم ساماندهی تعطیلات علیرغم سابقه ۱۵ ساله در مجلس و دولت و دهها مشکل خرد وکلان دیگر اجازه حرکت سریع برای رقابت با کشورهای دیگر و توسعه شتابزای گردشگری را به ما نمیدهد و نباید خود را با آنان قیاس کنیم . این قیاسها عمدتا مع الفارق است و ما را به جایی نمیرساند . 
هرچند اقدامات اساسی چند سال گذشته که توسط سازمان بصورت مستقیم یا بواسطه دیگر دستگاهها بطور غیرمستقیم انجام شده قابل کتمان نیست اما، امیدواریم با تشکیل وزارت گردشگری، ساماندهی تعطیلات ، تنظیم ، ایجاد ، پالایش و به روز رسانی قوانین بمنظور محور قرار گرفتن گردشگری بعنوان اصلی ترین روزنه حل مشکلات کشور و تمکین دستگاهها ، نهادها ، ارگانها ، اهل رسانه و خطابه و....قادر به شتاب در این زمینه و جبران مافات بشویم . 
در هر صورت از نقد ایشان ودیگر منتقدان استقبال نموده ودست همگان را برای پیشبرد اهداف کشور و توسعه گردشگری میفشاریم . 

یارمحمدیان. معاون گردشگری استان.   16 آذرماه


دسته بندی : گردشگری
تاریخ و زمان تایید: 1397/09/21 08:37

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit