پنج شنبه 15 خرداد 1399
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

اتمام عملیات مرمت و استحکام بخشی مجموعه تاریخی کاخ سرهنگ آباد زواره در شرق استان اصفهان

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان عنوان کرد:
اتمام عملیات مرمت و استحکام بخشی مجموعه تاریخی کاخ سرهنگ آباد زواره در شرق استان اصفهان
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان ظهر امروز از اتمام عملیات مرمت و استحکام بخشی مجموعه تاریخی کاخ سرهنگ آباد در روستای سرهنگ آباد از توابع شهر زواره در شهرستان اردستان در شرق استان اصفهان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، ظهر امروز 22 مهرماه، فریدون الله یاری مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان با اعلام این مطلب افزود: مجموعه کاخ سرهنگ آباد که مربوط به دوران قاجار است و توسط سهام السلطنه عرب عامری در حدود سال ۱۲۹۹ قمری مصادف با دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار بنا شده و دارای سه بخش میباشد 
او افزود: این سه بخش عبارتند از : سردر، اصطبل و حیاط عمارت، که آب قنات سرهنگ آباد از محور میانی محیط آن می‌گذشته و حوضه‌های آن را پر می نموده است. 
الله یاری در ادامه گفت: شاه نشین عمارت شامل: نمای بیرونی بنا، دارای تراس ستوندار، اتاقها، زیرزمین و تالار ستون دار میباشد که شباهت بسیاری به عمارت کاخ چهلستون دارد، و از نظر تزئینات بسیار خاص و نفیس میباشد. و  همچنین بخش اندرونی نیز شامل: سردر، هشتی، اتاقهای مربوطه، مطبخ و حمام اختصاصی میباشد
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین افزود: مجموعه عمارت سرهنگ آباد در سال 1355 به شماره 1278 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال 96 اولین مرمت این مجموعه توسط اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان انجام شد که متاسفانه در 14 فروردین 1397 به صورت تعمدی توسط برخی تخریبگران فرهنگی دچار آتش سوزی گردید و بخش عمده ای از مرمت های سقف تالار که از مصالح چوب ساخته شده بود و همچنین تراس اصلی از بین رفت. 
الله یاری در ادامه به مرمتهای جدید صورت پذیرفته در این بنا اشاره کرد و گفت: این پروژه، در خرداد ماه امسال با اعتباری حدود 2 میلیارد و 17 میلیون ریال آغاز و در مهرماه امسال با همت و تلاش "بهشاد" ناظر گروه حفظ و احیا اداره کل میراث فرهنگی و "میرانی" مسئول موزه زواره به پایان رسید. 
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان در رابطه با نحوی عملیات مرمتی مجموعه عمارت خانه سرهنگ آباد افزود: استحکام بخشی دیوارهای اندرونی مجموعه سرهنگ آباد که در جبهه غربی مجموعه قراردارد شامل: خاکبرداری، دیوار چینی، اجرای پوشش سقفها، قید بندی، کاهگل پشت بام و راه اندازی دوربین‌های مدار بسته از جمله بخشهای عملیاتی جدید مرمتی این مجموعه تاریخی می باشد.
این بنا با توجه به موقعیت جغرافیایی آن می‌تواند پذیرای گردشگران طبیعت دوست باشد‌.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/07/22 14:09

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit