پنج شنبه 21 آذر 1398
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

ساماندهی وضعیت بازار تاریخی کاشان با مشارکت اجتماعی

رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان عنوان کرد:
ساماندهی وضعیت بازار تاریخی کاشان با مشارکت اجتماعی
رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان از اقدام مشترک این اداره و شهرداری منطقه تاریخی فرهنگی (ناحیه بازار) در جذب مشارکت اجتماعی برای ساماندهی وضعیت مجموعه تاریخی بازار کاشان خبر داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 24 تیرماه، مهران سرمدیان رئیس اداره میراث فرهنگی کاشان با اعلام این خبر گفت: به منظور جلب مشارکتهای اجتماعی برای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی موجود در مجموعه ارزشمند بازار تاریخی کاشان طی چند ماه اخیر اقدام به برگزاری نشست هایی با کسبه بازار و تشکیل هیأت امناء به ویژه برای بناهای تاریخی بازار از جمله سراها و تیمچه های شاخص آن نموده ایم. 
سرمدیان در ادامه گفت: یک جلسه همفکری و تصمیم گیری برای این موضوع و همچنین موضوع پیشگیری تخلفات تعمیراتی در مغازه های بازار و بناهای ارزشمند بافت تاریخی نیز با شهرداری منطقه ویژه تاریخی فرهنگی و دیگر مسئولین مرتبط در چند روز گذشته برگزار شده و تصمیماتی برای ساماندهی، مرمت، حفظ و احیاء بازار کاشان با مشارکت اجتماعی اتخاذ گردید. 
او خاطر نشان کرد: در رابطه با این موضوع چهارمین جلسه با حضور جمعی از کسبه و هیأت امنای سرای "غفار پور" برگزار شد که مقرر گردید طرح حفاظتی و مرمتی سرای غفار پور در اسرع وقت توسط اداره میراث فرهنگی کاشان تهیه گردد و هیأت امناء سرای غفار پور نیز با تامین هزینه مورد نیاز مشارکت لازم را برای ساماندهی این سرای تاریخی داشته باشند.
سرمدیان در ادامه اظها داشت: 1700 اثر شناسایی شده دارای ارزش تاریخی در کاشان موجود است که از این تعداد 330 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در بین این آثار مجموعه بازار تاریخی کاشان یکی از پر رونق‌ترین و با شکوه‌ترین بازارهای ایران به شمار می‌آید که در دوران صفویه اوج و رونق زیادی داشته. 
در این مجموعه ارزشمند تاریخی، راسته های بازارهای اصلی مانند مسگرها، زرگرها، کفاش ها، بزازها و بازارچه های میانچال، ملک، ضرابخانه، رنگرزها، مساجد، بقاع، کاروانسراها، تمیچه ها، حمامها و آب انبارهای متعدد و مختلفی وجود دارد که هر یک از آنها در دوره ها خاص به بدنه اصلی بازار ملحق شده اند. مساحت این مجموعه تاریخی در مجموع 10هکتار است که طول راسته های اصلی و فرعی آن حدود 3 کیلومتر می باشد.
این اثر در تاریخ ۸ شهریور ۱۲۵۵ با شماره ثبت ۱۲۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1398/04/24 12:44

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit