جمعه 3 اسفند 1397
                                                     صفحه اصلی :: سوالات متداول :: نقشه سایت
مشاهده خبر

11 اثر طبیعی استان اصفهان ثبت ملی می شود / کرکس بزرگترین کوه فلات مرکزی و شرق ایران در راه ثبت ملی

همزمان با فجر 96
11 اثر طبیعی استان اصفهان ثبت ملی می شود / کرکس بزرگترین کوه فلات مرکزی و شرق ایران در راه ثبت ملی
معاون میراث فرهنگی استان اصفهان صبح امروز و همزمان با ششمین روز از فجر 96 در حاشیه نشست شورای ثبت آثار تاریخی اصفهان از تهیه پرونده 11 اثر طبیعی استان اصفهان جهت ثبت ملی این آثار خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ صبح امروز 18 بهمن ماه نشست شورای ملی ثبت آثار استان اصفهان با حضور اعضاء برگزار شد.
در این نشست ناصر طاهری معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان تصریح کرد: این نشست به طور کامل اختصاص به بررسی و تصویب پرونده های ثبت ملی در حوزه میراث طبیعی در پهنه استان داشت.
او در همین راستا تاکید کرد: در این نشست پرونده بزرگترین دریاچه نمک ایران با عنوان دریاچه نمک آران و بیدگل توسط استان اصفهان تهیه و پس از تصویب اولیه، جهت تصویب نهائی به شورای ثبت ملی کشور جهت ثبت اثر بصورت مشترک به نام سه استان اصفهان، سمنان و قم ارسال شد.
طاهری در ادامه به سایر طرحهای طبیعی استان که در این نشست مطرح شد اشاره کرد و گفت: در این نشست محوطه طبیعی "نوار ریگ بلند" آران و بیدگل نیز مطرح و پرونده آن تصویب شد.
معاون میراث فرهنگی استان همچنین تصریح کرد: در این نشست پرونده میراث طبیعی محوطه "فسیل آباد" در شهرستان آران و بید گل، "چشمه آب سرخ" در روستای فریزهند و همچنین کویر "چاله سنبک" نیز در منطقه آران و بید گل مطرح و با اکثریت آراء به تصویب رسید.
طاهری همچنین در ادامه سخنانش به تهیه پرونده ثبت ملی کوه "کرکس" نیز اشاره کرد و گفت: پرونده ثبت ملی "کوه کرکس" نیز در این نشست به عنوان بلند مرتبه ترین کوه فلات مرکزی و منطقه شرق کشور که در مرکز استان اصفهان واقع شده و باعث تنوع اقلیمی ارزشمندی در مرکز استان اصفهان و در حاشیه کویر مرکزی ایران شده نیز مطرح گردید، که قرار شد پس از بررسی و تکمیل پرونده ثبتی و تصویب اولیه جهت تصویب نهائی به شورای ثبت ملی کشور ارسال شود.
او همچنین تصریح کرد: با توجه به وجود درختان کهنسال متعددی در استان اصفهان پرونده ثبت ملی 5 درخت کهنسال شامل: درخت کهنسال مسجد جامع نطنز و همچنین درختان کهنسال بازار نطنز، روستاهای برز و طار از توابع شهرستان نطنز و همچنین درخت کهنسال محله "رهن" نطنز که از 1700 تا 500 سال قدمت دارند در این نشست مطرح و پرونده آنها پس از تصویب، جهت بررسی نهائی و دریافت شماره ثبت ملی به شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور ارسال گردید.


دسته بندی : میراث فرهنگی
تاریخ و زمان تایید: 1396/11/19 09:17

کلیه حقوق اين پرتال به سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان اصفهان تعلق دارد
echobit